Başbakan'dan Gönül Dağı sürprizi

Başbakan Erdoğan, aralarında İbrahim Tatlıses, Bedia Akartürk, Orhan Gencebay gibi ünlü sanatçılarla birlikte Neşet Ertaş'ın efsane türküsü Gönül Dağı'nı seslendirdi.

Giriş Tarihi: 28.9.2013 16:11 Güncelleme Tarihi: 28.9.2013 16:19
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kırşehir'de sahnede sanatçılarla birlikte Neşet Ertaş'ın Gönül Dağı türküsünü söyledi. Kırşehir'de 1. Neşet Ertaş Altın Bağlama Kültür Sanat Ödülleri Töreni'ne katılan Erdoğan, programın sonunda sahneye çıktı.

Erdoğan; aralarında Orhan Gencebay, İbrahim Tatlıses, Gülşen Kutlu, Bedia Akartürk, Ahmet Özhan, Metin Şentürk, Fatih Kısaparmak, İsmail Türüt, Safiye Soyman gibi sanatçıların yer aldığı kora ile birlikte Gönül Dağı türküsünü söyledi. Türkü söylenirken İbrahim Tatlıses ve bazı sanatçıların duygulandığı görüldü. Şarkı sonunda ise sanatçılar, 'Erdoğan'ı yurttan sesler korosuna alalım' esprisini yaptı.Erdoğan, sahneye ilk çıktığında ise eşi Emine Erdoğan ile birlikte Gülşen Kutlu'ya 'En İyi Okuyucu' ödülünü verdi.

Erdoğan, ödül töreninden önce yaptığı kısa konuşmada ise Neşet Ertaş'tan övgü dolu sözlerle bahsetti. Ertaş için, 'Garipti, garip yaşadı, bir garip olarak bir yıl önce aramızdan ayrıldı, hakka yürüdü. 'Bir ayrılık bir yoksulluk bir de ölüm' diyordu. Hiç kuşkusuz bizi sessiz bıraktı, bizi onun arkasından garip bıraktı. Tesellimiz şu ki inşallah çocuk yaşta kaybettiği annesi ve babasına nice sevdiğine en önemlisi de aslına kavuştu.' dedi. Neşet Ertaş için, 'Yunus gibi ete kemiğe bütünmüş, Neşet diye görünmüştü' diyen Erdoğan, '21. yüzyılda bir Yunus Emre tanımış olmanın, onunla tanışmış sohbet etmiş olmanın bahtiyarlığını gururunu yaşıyorum' ifadelerini kullandı.

Ertaş'ın 'sözünü ve sazını aşkıyla süsleyen değil o engin gönlündeki hak aşkını sözüyle ve sazıyla ifade edebilen söze ve saza aşk ile mana yükleyebilen' büyük bir sanatçı olduğunu dile getiren Erdoğan ayrıca 'Medeniyetimizin hamurunu aşk ile mayalarken millet mefkuremizin tarihini de sevgiyle inşa eden bir gönül mimarıydı, muhatabı insandı, candı. İnsana gönül nazarıyla bakıyor sesleniyordu' dedi.

Erdoğan son olarak 'Kendisine bize Anadolu'nun Trakya'nın insanının canın ve aşkın kokusunu emanet ettiği için bir kez daha minnettarlığımızı ifade ediyoruz. O 'Aşk ile çalışan yorulmaz ne zaman ölürsem o zaman yorulurum' derdi. Ondan aldığımız aşk ile yılmadan yorulmadan millet için birlik için insan ve can için çalışmaya devam ediyoruz' diye kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan Gönül Dağı sürprizi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN