Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Türkiye için yeni bir ufuk açacağız'

Giriş Tarihi: 29.9.2013

Yarın açıklayacağı Demokratikleşme Paketi'nin kardeşliği daha da güçlendireceğini belirten Erdoğan: Türkiye'ye farklı bir dönüm noktası getirecek, yeni bir ufuk açacağız

Başbakan Tayyip Erdoğan, Ahi Evran diyarı, bir yıl önce hayatını kaybeden halk ozanı Neşet Ertaş'ın memleketi Kırşehir'den birlik ve beraberlik mesajı verdi. 26'ncı Ahilik Haftası Törenleri kapanışında konuşan Erdoğan, şunları söyledi:
* TC VATANDAŞLIĞI VURGUSU: Biz tek millet dedik, yola çıkarken. Zira millet kavramı etnik kavramı ifade etmez. Birçok etnik unsurlar olur. Millet kavramıyla ilgili çok farklı spekülasyonlar yapanlar olabilir, biz bu oyuna gelmeyeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı üzerinde bir olalım. Bizi bölmeye çalışanlara fırsat vermeyelim. Hep birlikte Türkiye olalım.
* NEŞET ERTAŞ İLE BİRLİK VURGUSU: Neşet Ertaş, ne güzel söylemiş: 'Bir yaratmış Allah tüm insanları, ayrılık insanın sözünden olur. Ayrı görme gel şu insanoğlunu her niyet kişinin özünden olur.' Bu topraklar üzerinde Sünnisi ile Alevisi ile, tüm etnik kökenleri, din, inanç ve mezhepleri ile biz tarih boyunca bir olduk beraber olduk. Ama bizi bölmek isteyenler var. Bölüp yutmak isteyenler var. Biz öyle iri olalım ki onların midelerine oturalım. Geçmişi beraber inşa ettik, geleceği de beraber inşa edeceğiz. Hem barış için, kardeşlik için mücadele verecek, hem de barış ve kardeşliği muhafaza etmek için her ihtimale karşı hazır olacağız.
* PAKET YENİ BİR UFUK: Pazartesi günü Ankara'da Bakanlar Kurulu toplantımızın öncesinde saat 11:00'de Türkiye için tarihi bir anı hep birlikte yaşayacağız. Türkiye'ye adeta farklı bir dönüm noktasını getirecek bir reform paketini paylaşacak, Türkiye için yeni bir ufku açacağız. 11 yıl boyunca hangi reformu yaptıysak karşı çıkanlar oldu, yine karşı çıkacaklar biliyorum. Biz beyaz dedik onlar siyah dediler. Bizdeki muhalefetin tanımı budur. Batı türü muhalefet değil. Batı yeri geldiği zaman iktidarla beraber olur. Yeri geldiği zaman yerden yere vurur. 11 yıl boyunca hangi adımı attıysak çelme takmak isteyenler oldu. Pazartesiden itibaren onlar yine çelme takmak isteyecekler.
* HER ADIMA ENGEL OLDULAR, BAŞARAMADILAR: Her adıma engel oldular ama başarılı olamadılar. Çünkü biz inanıyoruz, üstünüz. Başaracağız. 11 yıl boyunca onlar yanıldı, millet kazandı. Pazartesi gününden itibaren de onlar yanılacak, Türkiye kazanacak. Son derece kapsamlı, özgürlükleri daha da genişleten, ekonominin, demokrasinin daha da önemlisi kardeşliğimizin önünü daha da açan bir paket.
* İNSANIMIZIN HAKKI DİYE: İki de bir çıkıyorlar, 'Efendim İmralı istedi diye yapıyorlar' diyorlar. Elinize dizinize dursun. Bunlar bizim programımızda, tüzüğümüzde var, kongrelerimizdeki vaatlerimizdir. Gün geldikçe, zemin oluştukça açıklıyoruz. Bugüne kadar ülkemizdeki herhangi bir vatandaşımıza, herhangi bir etnik yapıya, inanç grubuna bir şey verdiğiniz zaman 'onlar dayattı diye verdi' anlayışı ile mi bakacağız? Hakkı olduğu için veriyoruz. Biz söz veririz, milletimizden yetki ve teyit alırız sonra adım atarız.
* SÜRECİ MÜDAFAA EDECEĞİZ: Paket Türkiye'nin hayrına olacak. Kardeşliğimizi daha da güçlendirecek. Aylardır terör nedeniyle acı haberler almıyoruz. Terör Türkiye'nin zemininde yavaş yavaş kayboluyor. 76 milyonun muhabbetle kucaklaştığı, birbirine gönlünü açtığı bir süreçten geçiyoruz, bunu muhafaza edeceğiz. Bu süreci daha da ileri taşıyacağız. Soframızdaki ekmeğimizi daha da büyüteceğiz.

'BİR YUNUS EMRE TANIDIM'
Başbakan Tayyip Erdoğan, Kırşehir'de katıldığı 1. Neşet Ertaş Altın Bağlama Kültür Sanat Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada Ertaş için "21'inci yüzyılda bir Yunus Emre tanımış olmanın bahtiyarlığını ve gururunu yaşıyorum" dedi. "Merhum Neşet Ertaş'ı birinci senei devriyesinde rahmetle minnetle yad ediyoruz" diyen Erdoğan "Garipti, garip yaşadı, bir garip olarak yaşadı. Hakka yürüdü" ifadelerini kullandı. Erdoğan şöyle devam etti: "Neşet Ertaş, tıpkı Yunus gibi ete kemiğe bürünmüş, Neşet Bey'e bürünmüş. Şahsen 21'inci yüzyılda bir Yunus Emre tanımış olmanın bahtiyarlığını ve gururunu yaşıyorum. Bir ustanın, bir saz ustasının, söz ustasının, gerçek bir gönül dostunun doyumsuz muhabbetine mazhar olmanın bugün bile heyecanını yaşıyorum. Her medeniyetin bir özü, bir temel yapı taşı vardır. Allah'a hamdolsun bizim medeniyetimizin özü her zaman aşk olmuş. Bu büyük medeniyetin hamurunda şehitlerimizin kanı ve alın teri var ama bütün bunlardan öte bu medeniyetin özünde hazreti Mevlana'nın, Hacı Bektaş-ı Veli'nin, Neşet Ertaş ustanın sarsılmaz bir inançla tertemiz aşkları vardı. Sözü ve yaşantısıyla aşkın timsaliydi. 'Bozkırın Tezenesi'ni inşallah unutmayacağız, unutturmayacağız."

'GÖNÜL DAĞI' KOROSU
Başbakan Erdoğan, 1. Neşet Ertaş Altın Bağlama Kültür Sanat Ödülleri Töreni'nin sonunda sahneye çıkarak sanatçılarla birlikte ustanın ölümsüz eserlerinden 'Gönül Dağı' türküsünü söyledi. Erdoğan aralarında Orhan Gencebay, İbrahim Tatlıses, Gülşen Kutlu, Bedia Akartürk, Ahmet Özhan, Metin Şentürk, Fatih Kısaparmak, İsmail Türüt, Safiye Soyman gibi sanatçılar bulunduğu koroya eşlik etti. Türkü söylenirken İbrahim Tatlıses ve bazı sanatçıların duygulandığı görüldü. Şarkı sonunda ise sanatçılar, "Erdoğan'ı yurttan sesler korosuna alalım" esprisini yaptı. Erdoğan, sahneye ilk çıktığında ise eşi Emine Erdoğan ile birlikte Gülşen Kutlu'ya "En İyi Okuyucu" ödülünü verdi. Başbakan Erdoğan Kırşehir'de Neşet Ertaş'ın mezarını da ziyaret etti. Eşi Emine Erdoğan ve kurmayları ile mezar başında dua eden Erdoğan, bir süre burada Ertaş'ın yeğenleri ile sohbet etti. Erdoğan, törenin gerçekleştirildiği otele ise yeşil renkli bir elektrikli arabayı kullanarak gitti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türkiye için yeni bir ufuk açacağız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN