Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 yıl önce hayal bile edilemezdi

Giriş Tarihi: 30.9.2013 16:27 Güncelleme Tarihi: 30.9.2013 17:51
Hakan HASTAOĞLU - Sabah.com.tr

Merakla beklenen demokratikleşme paketi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuyouna açıklandı. Türkiye'nin uzun yıllardır tartışılan sorunlarıyla ilgili çok önemli adımlar içeren paketi tüm boyutlarıyla SABAH yazarları yorumladı.

Süleyman Yaşar - Sabah Gazetesi Yazarı

Demokratikleşme paketi ekonomik yönden değerlendirildiği takdirde Türkiye ekonomisine önemli katkılar yapacak bir paket. Eğitimde bir şovenizm vardı, bunu kaldırıyor. Azınlıklara, farklılıklara baskı getiren, nefret suçuna yol açan bir yapı vardı, bunları kaldırıyor. Haksız el konulmuş azınlık mallarının iadesi söz konusu. Mor Gabriel Kilisesi'nin arazilerinin kilise vakfına iadesi ve yine Başbakan'ın ifade ettiği, bugüne kadar 2.5 milyar liralık malı iade ettik ve daha da iade edeceğiz açıklaması da bir yerde ülke ekonomisini de canlandıran süreci dile getiriyor.

Bunlar ekonomiye kazandırılmamış veya tam verimli kullanılamayan değerlerdi. Bunlar tekrar ekonomiye kazandırılıcak. Böyle bir ekonomiye katma değeri söz konusudur. İlkokulda tümüyle andımızın kaldırılması Türkiye'deki farklılıkları da ortadan kaldırıcaktır. Farklı kimlikler üzerindeki baskıyı da ortadan kaldıracağından öncelikle sermayenin bakışını da değiştirecektir. Aşırı milliyetçi, şoven bir yapıdan daha demokrat ve eşitlikleri tanıyan bir yapıya geçildiğini gösterdiğinden Türkiye'ye yabancı sermaye girişlerini bile hızlandıracak bir karardır bana göre.

Siyasi partiler konusunda getirilen yenilikler, seçim barajının tartışmaya açılması, siyasi partilere yüzde 3 oy aldığı takdirde Hazine yardımının verilecek olması, üyelik sınırlamalarının kaldırılması, Nevşehir Üniversitesi'nin Hacı Bektaş Üniversitesi olarak değiştirilmesi... Bütün bunlar siyasi boyutlarının yanında ekonomiye ve özgürlüklere etkisi olacak açılımlardır.

Kamuda başörtüsü yasağının kalkmasını emek piyasası açısından aldığınızda, kadınlar iş bulamıyorlardı ve haksızlığa uğruyorlardı. Kamuda işe giremedikleri için özel sektörde de çok ucuz ücretlere çalışmak zorunda kalıyorlardı, alınterlerinin karşılığını alamıyorlardı. Kadın emeği açısından büyük bir haksızlıktı. Kadın emeğinin dah rasyonel kullanılması ve işgücüne katılması açısından son derece önemli. Bu da bence Türkiye ekonomisine katkı sağlayacaktır. Bunlar orta vadede Türkiye milli gelirine yansıyacaktır. Türkiye'de başörtülü kadın oranı yüzde 70. Bunların kamuda da emek sürecine katılması, özel sektörde de çalışmalarına imkan verecektir. Bir de ücretlerini arttıracaktır.

Nefret suçlarına getirilen düzenleme Türkiye'ye yabancı sermaye girişini artıracaktır. Çünkü bu tip suçlara daha ağırlaştırılmış cezaların getirilmesi küresel sermayeni Türkiye'ye daha olumlu bakmasını sağlayacaktır.
ARKADAŞINA GÖNDER
10 yıl önce hayal bile edilemezdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN