Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BDP'den övgü ve eleştiri

BDP, anadilde eğitim, tutukluluk süresi, koruculuk ve köye dönüşün pakette olmamasını eleştirdi. Andın kaldırılması, eşbaşkanlık, anadilde propaganda ve gösteri konusunda ise teşekkür etti

Giriş Tarihi: 1.10.2013
Başbakan Erdoğan'ın Demokratikleşme Paketi'ni açıklanmasını Ankara'da dinleyen BDP, olağanüstü toplanarak değerlendirme yaptı. BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak toplantı sonrası yaptığı açıklamada, paketin Kürt sorununun çözümüne, Alevilerin eşit yurttaşlık talebine yanıt vermediğini söyleyerek şöyle konuştu: "Seçim barajını tartışılır hale getirmenin izahı yok. Bir kere anadile anadil diyeceksiniz. Yabancı dilde özel eğitim alıyorum diyen bir zihniyetle karşı karşıyayız. Anadilin özel okullarda yabancı dil statüsünde eğitim dili olması Kürt halkının beklentileri ile alakası yoktur. Anadilini parasını vererek öğrenebilirsin demek Kürt halkına hakarettir. Yasaklı harflere ceza yok diyorsun ama alfabede düzenleme yapmıyorsun. Kürtçe diye bir dil var, Kürt alfabesi diye bir alfabe var."

4 BAŞLIĞA TEŞEKKÜR

Kışanak, bazı düzenlemeler konusunda ise teşekkür etti. Kışanak, "Andımızın kaldırılması önemli. Eşbaşkanlık sisteminin yasal düzeye gelmesi kadın hakları açısından kazanım. Ola ki sihirbazlık örneği gösterip paketten tavşan çıkarsa teşekkür etmeyi de biliriz demiştik. Sayın Başbakana teşekkür ediyoruz. Bu paket tüm Türkiye halkına şunu bir kez daha göstermiştir ki hak mücadele edilerek kazanılabilir. Hak ve özgürlüklerimizi mücadele ederek kazanabileceğimizi gösterdiği için Başbakan'a teşekkür ediyoruz" dedi. Çözüm sürecinin kesintisiz devamını istediklerini belirten Kışanak, "Umuyoruz ki bu çözüm sürecinde yaşanan tıkanıklığın aşılması için bir yol ve yöntem bulunur. Bu paketin kendisinin tıkanıklığı aşma kapasitesi yok" diye konuştu. Öte yandan Başbakan Erdoğan, ağabeyini kaybeden Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ile annesini kaybeden Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i telefonla arayarak başsağlığı diledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BDP'den övgü ve eleştiri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN