Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beklenen üç madde için 'daha kapsamlı' hazırlık

Giriş Tarihi: 1.10.2013

Cemevlerinin statüsü, Ruhban Okulu'nun açılması ve yerel yönetimlerle ilgili düzenlemeler bir sonraki pakete bırakıldı. Karar önceki gece, Erdoğan başkanlığındaki toplantıda alındı

Demokratikleşme Paketi için önceki gece sabah 04.00'e kadar Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Subayevleri'ndeki konutunda süren toplantıda kritik bir karar alındı. Demokratikleşme Paketi'nde yer alması beklenen 3 önemli madde daha titiz ve kapsamlı bir çalışma için daha sonra çıkarılacak reform paketine bırakıldı. Bu üç maddenin cemevlerinin statüsü, Ruhban Okulu'nun açılması ve Türkiye'nin Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'na koyduğu şerhin kaldırılmasına ilişkin olduğu öğrenildi. Buna göre son günlerde sık sık gündeme gelen cemevlerinin statüsüyle ilgili madde daha kapsamlı bir çalışma için önümüzdeki dönemde oluşturulacak yeni reform paketine bırakıldı. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ cemevlerinin statüsüne dair "Alevi açılımı konusundaki çalışmalar sürmekte. Bu konu daha sonra kamuoyuna açıklanacak. Paket son değildir, yenileri gelecek" değerlendirmesinde bulundu. AK Parti'li Hüseyin Çelik de "Onunla ilgili bir çalışma var, sürüyor. O konuda da nokta konulmuş değil. Özellikle Alevi vatandaşlarımızla ilgili cemevlerimizle ilgili Sayın Bozdağ'ın başında bulunduğu Bakanlık tarafından bir çalışma yapılıyor. Bu devam eden bir süreçtir. Sayın Başbakan zaten paketi açıklarken 'bu ilk değil, son değil' dedi. Hayat devam ediyor. Demokratikleşme de devam ediyor" diye konuştu.

ÖNERİLER MASADA
Cemevlerine statü kazandırılmasıyla ilgili hükümetin iki öneriyi gündemine aldığı belirtilmişti. İlk öneriye göre cemevleri Hacı Bektaş-ı Veli Vakfı çatısı altına alınacak, cemevlerinin giderleri bu vakfa ayrılan bütçe üzerinden karşılanacak. İkinci öneriye göre ise her bir cemevine dernek statüsü verilecek. Bu derneklerin elektrik, su gibi giderleri belediyeler ve yerel idareler tarafından karşılanacak. Aynı öneride yerel yönetimlerin cemevlerine yer tahsisi yapması da ele alınmıştı. Önceki gece geç saatlere kadar süren toplantıda daha sonra hazırlanacak reform paketine bırakılan diğer iki maddenin Ruhban Okulu ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'na Türkiye'nin koyduğu şerhin kaldırılmasına dair düzenlemeler olduğu öğrenildi. Ruhban Okulu'nun açılmasına ilişkin değerlendirmeye alınan öneri ise okulun üniversite olarak faaliyete geçmesiydi. Buna göre Ruhban Okulu çatısı altında Rumca eğitimin verileceği ilahiyat fakültesi ile yurtdışından yabancı öğrencilerin eğitim almasına açık olacak ayrı bir fakülte açılacaktı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beklenen üç madde için 'daha kapsamlı' hazırlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN