Diyarbakır: Yetmez ama evet

Diyarbakır'daki sivil toplum örgütü temsilcileri Demokratikleşme Paketi'ni önemli ve umut verici olarak nitelendirirken, içerdiği eksikliklere de dikkat çekti

Doç. Dr. Mustafa Canoruç (Güneydoğu Demokrasi Derneği Başkanı): Uzun yıllardan beri kullanılan x, w, q genel kullanılıyordu. Olumlu bir gelişme. Özellikle kamuda yapılacak değişiklik, özel okullarda ana dilde eğitimin önünün açılması ve andımızın kaldırılması bizce önemli bir gelişmedir.

Tahir Elçi (Diyarbakır Baro Başkanı): Başbakanın 'bu bir son değildir' demesi bir aşamadır. Süreç geliştikçe yeni adımlar atılacaktır. Olumlu gördüğümüz bir yanı da seçim sistemi ile yapılacak düzenlemelidir. Andımızın kaldırılması iyi niyetle yaklaşımı gösteren adımdı. Kamuda ana dilde eğitim ve terörle mücadele konusunda bir düzenlemenin yapılmaması bizi şaşırttı.

'İÇİMİZ ACIYORDU'
Raci Bilici (İHD Şube Başkanı): Ana dilde eğitimin sadece özel okulları kapsaması büyük eksiklik. Adımların hepsi çok önemli ama yetersiz. Bireysel ve kollektif haklar da getirilmeliydi.

Yılmaz Ensaroğlu (Akil İnsanlar Heyeti Güneydoğu Grubu Başkanı): Köy, ilçe ve illerin isim değişikliğiyle ilgili maddede Türkiye'de toplumun uzun yıllardan beridir içini acıtan, yüreğini burkan bir sorun da giderilmiş olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyarbakır: Yetmez ama evet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN