Sivil özgürlükler reformuna adım

Giriş Tarihi: 1.10.2013

Paketi yorumlayan dünya basını, "Kürtler'in hakları, başörtüsü yasağı" gibi konularda önemli adımlar olduğunu yazdı. Fransız Le Figaro gazetesi "Sivil özgürlükler reformu" başlığını attı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın merakla beklenen Demokratikleşme Paketi'ni açıklaması, dünya basınında da geniş yer buldu. Başbakanın açıklamalarının İngilizce ve Arapça da yayınlanmasıyla birçok haber sitesi canlı yayına geçti. Erdoğan'ın açıklamalarını "flaş" olarak geçen haber siteleri, pakete geniş yer ayırdı. İngiliz yayın kurumu BBC, Demokratikleşme Paketi'ni "Erdoğan, Kürt reformlarını açıkladı" başlığıyla duyurdu.

İNGİLTERE: YASAKLAR KALKIYOR
Kurum internet sitesinde yer verdiği haberde, Erdoğan'ın yüzde 10'luk seçim barajını düşürme, şehir adlarının Kürtçe olabilmesi gibi konularda önerilerde bulunduğu belirtilerek, "Ayrıca Erdoğan'ın partisinin eskiden beri süregelen amacı olan başörtüsü yasağının kamu kurumlarında kaldırılmasını planladığı" kaydedildi. Başbakan Erdoğan'ın "Bu tarihi bir an" sözlerine yer veren BBC, "Kürtlerin haklarının geliştirilmesi için açıklanan reformların, uzun süredir beklendiği" yorumunu yaptı. İngiliz Reuters Ajansı da "Erdoğan açıkladığı Demokratikleşme Paketi'nde, seçim barajını yüzde 5'e düşürme ya da tamamen kaldırmayı amaçlıyor" yorumunu yaptı

ALMANYA: TEMELLERİ SALLADI

Almanya'nın en yüksek traja sahip gazetesi "Bild", "Erdogan başörtü yasağını kaldırmak istiyor" başlığını kullandı. Gazete ayrıca haberinde, paketin Türkiye için neler getireceğine yönelik bilgiler verdi. "Tagesspiegel" gazetesi de "Erdoğan, kamu hizmetinde başörtüsüne izin veriyor" manşetini attı. Erdoğan'ın insan ve vatandaşlık haklarında reformlar açıkladığını, bundan etnik azınlıklar ve küçük partilerin de faydalanacağını haberinde kul- lanan gazete, Erdoğan'ın ayrıca "modern Türkiye'nin temellerini salladığına" dikkati çekti. Spiegel Online sitesinde ise "Erdoğan'ın atılımı: Türk memuru başörtülü olabilir" başlığıyla yayınladığı haberinde, Türkiye'de kamu kurumlarında başörtüsü yasağının kaldırılacağını ancak bu yeni uygulamanın tüm meslek gruplarını kapsamadığını ve birçoğu için geçerli olmadığına dikkati çekti. "Erdoğan kamu hizmetinde başörtüsüne izin veriyor" başlığını atan Die Welt gazetesi de Kürtler ve dindar Müslümanlar için daha fazla hakkın pakette olduğunu ve bundan sonra resmi dairelerde başörtüsüne izini verileceğini yazdı.

FRANSA: KÜRTLER'E YÖNELİK ADIM

Demokratikleşme Paketi'ni Fransız medyası Kürtlere yönelik atılmış adım olarak değerlendirdi. Le Monde gazetesi, "Türkiye'de Erdoğan'dan Kürtlere yönelik bir adım" başlığıyla duyurduğu haberinde Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı geniş reform paketinin bir senedir devam eden çözüm sürecine yönelik olduğu kaydedildi. Gazete şimdiye kadar özel okullarda yasaklı olan farklı dil ve lehçelerde eğitim hakkının da reform paketinde yer aldığına vurgu yaptı. Le Figaro gazetesi ise Erdoğan'ın açıklamalarını 'Sivil özgürlükler reformu' başlığıyla duyurdu. İnternet sitesinde yayınlanan haberde Erdoğan'ın kamusal alanda başörtüsü takılmasını yasaklayan hükmü iptal edeceği kaydedildi. Lexpress ise 'Türkiye'de memurlar başörtüsü takabilecek' başlığıyla duyurduğu haberinde 2008 yılında üniversitelerde başörtüsünün serbest bırakılmasından sonra şimdi de kadın memurların başörtüsü takabileceğini kaydetti. Danimarka'nın önde gelen haber ajanslarından Ritzau, 'Türkiye'de hükümet, tartışılan başörtüsü yasağını kaldırıyor' başlığıyla duyurdu. Haberde Başbakan Erdoğan'ın hazırladığı reform paketiyle Kürt sorununu da çözmeyi hedeflediği belirtildi.

YUNANİSTAN: RUHBAN OKULU YOK

Yunanistan resmi Atina-Makedonya Haber Ajansı, Erdoğan'ın açıkladığı paketin seçim kanunu, Türkçe'nin dışındaki dillerde eğitim, kamuda başörtüsünün serbest bırakılması, Roman enstitüsü kurulması ve kilise iadesi gibi konuları içerdiğini duyurdu. Erdoğan'ın gelişmeleri 'tarihi' olarak nitelendirdiği belirtilen haberlerde, demokratikleşme paketinin özgürlükleri genişleteceğini vurguladığı kaydedildi. Ta Nea gazetesi ise internet sayfasındaki haberinde, Erdoğan'ın azınlıklara yönelik bir dizi açılım yaptığını yazdı. Gazete, Heybeliada Ruhban Okulu'na yine vize çıkmadığını kaydetti.

ARAP BASINI DA İLGİ GÖSTERDİ

Erdoğan tarafından açıklanan Demokratikleşme Paketi, Arap basınında da geniş yer buldu. El Arabiya, "Erdoğan, resmi kurumlarda başörtüsü yasağının kaldırıldığı ilan etti" başlığını tercih ederken, El Cezire, "Erdoğan, azınlıkların hakları ve başörtüsü yasaklarının kaldırılması konusundaki reformları açıkladı" dedi. Londra'da Arapça yayımlanan Kuds el Arabî gazetesi ise haberi "Erdoğan, başörtüsü yasağının kaldırıldığını açıkladı" başlığıyla okurlarına duyurdu.

İTALYAN BASINI
Demokratikleşme paketi İtalyan basınında geniş yankı buldu. İtalyan Haber Ajansı Ansa, seçim barajı ile ilgili öneriye yer verilirken La Repubblica gazetesinin internet sitesinde "Nefret suçları için cezaların ağırlaştırılmasına" dikkat çekildi. İtalyan Sky televizyonu da "Erdoğan başörtüsü yasağını kaldırdı, Kürtlere açılım yaptı" başlığını kullandı. Ancak, BDP'nin bunları yeterli bulmadığını ifade etti. Merkezi Lyon'da bulunan Euronews haber kanalı, Başbakan Erdoğan'ın Demokratikleşme Paketi'ne ilişkin açıklamasını canlı yayında 13 dilde izleyecilerine duyurdu.

AVRUPA BİRLİĞİ İLERLEME RAPORU'NA YANSIYACAK
AB Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, demokratikleşme paketinin 16 Ekim'de açıklanacak İlerleme Raporu'na yansıyacağını söyledi. Olağan basın toplantısında soruları cevaplayan Stano, Erdoğan'ın açıklamasını çok dikkatli takip ettiklerini söyledi. Stano, Erdoğan'ın AB müktesebatının Türkiye'deki reformlara rehberlik ettiğini söylemesini de memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.Sözcü, paketin Türkçe dışındaki dillerin kullanılması, azınlık hakları, Mor Gabriel Manastırı'nın arazisinin iadesi, din özgürlüğü, toplantı ve gösteri özgürlüğü, yüksek seçim barajı ve partilere hazine yardımı gibi birçok önemli konuya değindiğini dile getirdi. AP Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten ise "Paketin azınlıkların durumu ve seçim sisteminde reforma dair birtakım olumlu tasarılar içerdiğini"söyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jea Psaki "Türk hükümetinin demokratikleşme reformu açıklamasından memnuniyet duyduklarını söyledi. Psaki "Türk hükümetini, ek reformlar yapmaları yönünde teşvik etmeye devam ediyoruz"dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sivil özgürlükler reformuna adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN