Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriye sınırında mayın patladı

Mardin'de Suriye'den gelerek Türk sınırını geçmeye çalışan üç kişiden biri mayın patlaması sonucunda hayatını kaybetti.

Giriş Tarihi: 1.10.2013 08:58 Güncelleme Tarihi: 1.10.2013 13:01
Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye-Suriye Hududunda, Mardin Kızıltepe Gürsel Hudut Karakolu sorumluluk sahası içindeki bölgede 30 Eylül günü sabaha karşı saat 5.00'te Suriye'den Türkiye'ye geçmeye çalışan 3 kişiden biri mayın patlaması sonucu hayatını kaybetti.

Söz konusu kaçakçılara, Hudut Devriye unsurları tarafından, hududa yaklaşmamaları yönünde uyarılar yapıldı. Ancak, kaçakçılar, yapılan uyarıları dikkate almayarak, hududa doğru ilerledi ve mayınlı saha içerisine giriş yaptı. Anılan şahıslara mayınlı sahadan çıkarak teslim olmaları hususunda sözlü ikazda bulunulmasına rağmen, şahıslar mayınlı sahada beklemeye devam etti.

Kişilerin bulunduğu bölgede bir patlama meydana gelirken havanın aydınlanmasıyla birlikte, Suriye uyruklu 2 kişi mayınlı sahadan çıkarak teslim oldu. Üçnücü kişinin ise patlamada öldüğü ve teslim olanların ifadesine göre bu kişinin 1991 Suriye Haseki doğumlu uyruklu Muhammed Hasan olduğu, mayınlı sahada sürünürken temas ettiği bir mayının patlaması sonucu hayatını kaybettiği anlaşıldı. Ölen kişinin bulunduğu yerden çıkarılması amacıyla 70'inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığından bir Mayın/El Yapımı Patlayıcı İmha/Tahrip Timi görevlendirildi.

200 ATLI İLE KAÇAKÇILIK GİRİŞİMİ

Yapılan bir başka açıklamaya göre ise Türkiye-Suriye sınırının Hatay Narlıca bölgesinde 29 Eylül 2013 gecei 21.30'dan itibaren Suriye'den Türkiye'ye geçmeye çalışan yaklaşık 150-200 atlı kaçakçı grubu tespit edildi. Söz konusu kaçakçılara, Hudut Devriye unsurları tarafından, hududa yaklaşmamaları yönünde uyarılar yapıldı. Ancak, kaçakçılar yapılan uyarıları dikkate almayarak, hududa doğru ilerledi ve farklı noktalardan, hududu yasa dışı olarak geçme teşebbüsünde bulundu. Alınan tedbirler sonucunda kaçakçıların Türkiye'ye geçişleri engellendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye sınırında mayın patladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN