BDP'den tezkereye ret

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Bingöl Milletvekili İdris Baluken, genel kurulda görüşülmeye başlanan tezkerenin oylanmasında parti olarak 'hayır' oyu kullanacaklarını söyledi.

Giriş Tarihi: 3.10.2013 17:34 Güncelleme Tarihi: 3.10.2013 17:35
Başbakanlık tezkeresi ile ilgili siyasi partiler adına milletvekilleri söz almaya devam ediyor. BDP Milletvekili İdris Baluken genel kurulda yaptığı konuşmada Başbakanlık tezkeresine yönelik 'savaş tezkeresi' nitelendirmesinde bulundu. Hükümetin Ortadoğu ve Suriye'de yanlış politika izlediğini savunan Baluken, "Suriye politikasının tamamı yapılan yanlış analizler neticesinde iflasın eşiğine gelmiştir. Suriye'de ilk halk ayaklanmaları başladığında tarih 15 Mart 2011'i gösteriyordu. Bu savaş tezkeresinin parlamentonun onayının alınması için bir prosedür olduğunu biliyoruz. AKP hükümeti uyguladığı politikalarla Suriye'de yürütülen savaşın fiili bir tarafı olmuştur." dedi.

Konuşmasında hükümetin Suriye politikasını eleştiren Baluken, "AKP hükümeti başından beri Amerika ile birlikte elleri kanlı olan bir hegomonik blokta kendi yerini almıştır. Türkiye'nin bütün Suriye politikası halkların özgürlüğü esas alan yörüngeden çıkmıştır. Suriye politikasında yürütülen yanlış politikalarla düşman Esed dönemine geçilmiştir. Savaşmaya hazır olan iki ülke konumuna gelinmiştir." ifadelerini kullandı.

Türkiye sınırları içinde yaşayan sığınmacılara da değinen Baluken, "500 bini aşkın Suriyeli sığınmacı Türkiye sınırları içindedir. Bu mültecilerin yaşadığı sıkıntıları hepiniz biliyorsunuz. Yatacak yer bile bulamayan mültecilerle karşı karşıyayız. Suriye'den gelen mültecilerin Alevi ve Kürt olması yaşanan mağduriyetlerin artmasına sebep olmaktadır. Sınır bölgelerine gelen Kürt mülteciler El Nusra üyelerinin kaldığı kamplarda kalmaya zorlanmışlardır." dedi.

Süresi bittiği için mikrofonu kapatılan Baluken, kürsüdeki konuşmasına devam ederek, Başbakanlık tezkeresine parti olarak 'hayır' oyu kullanacaklarını belirtti


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BDP'den tezkereye ret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN