Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kimyasal tehdit ye girdi

Suriye'deki kimyasal silah saldırısına da yer verilen TBMM'de kabul edildi. Hükümete yetki veren tezkerenin süresi bir yıl uzatıldı. CHP ve BDP 'hayır' oyu verdi

Giriş Tarihi: 4.10.2013
Suriye konusunda hükümete yetki veren nin süresi bir yıl uzatıldı. AK Parti'nin "evet" oyu kullandığı tezkereye, CHP ve BDP "hayır" oyu verdi. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, destek vereceğini söyleyen MHP'den ise sadece MHP Mersin Milletvekili Mehmet Şandır'ın parmak kaldırdığını, diğerlerinin çekimser kaldığını söyledi. TBMM Genel Kurulu'nun dünkü birleşiminde, Suriye'ye dair hükümete verilen yetkinin süresinin bir yıl daha uzatılmasını öngören Başbakanlık tezkeresi görüşüldü. Tezkere ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yabancı ülkelere gönderilmesi ve buna imkân sağlayan düzenlemelerin yapılması için hükümete verilen yetkinin süresi bir yıl daha uzatıldı. Kabul edilen tezkerede, geçen yılki tezkereden farklı olarak geçtiğimiz aylarda Esad rejimince gerçekleştirilen kimyasal silah saldırısı da yer aldı. Saat 16.00'da başlanan görüşmelerde, hükümet adına, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu yurtdışında olduğu için Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz konuştu. Tezkere ile ilgili MHP adına Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, CHP adına Faruk Loğoğlu, BDP adına Grup Başkanvekili İdris Baluken, AK Parti adına İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır söz aldı. Hükümet adına söz alan Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Suriye'nin, dünyada en fazla kimyasal silah stokuna sahip ülkelerden biri olduğunu ifade etti. "Biz savaş istemiyoruz, mevcut savaşın durdurulmasını istiyoruz" diyen Yılmaz, konuşmasında şunları söyledi: "16 Şubat 2012'de BM Genel Kurulu'nda Suriye ile ilgili alınan kararda, bizim de içinde bulunduğumuz 137 ülke Suriye hükümetini kınadı. Yalnızca 12 ret oldu. Şimdi burada da 12 reddin yanında olanlar var bir de 137'den yana olanlar var. Hiç şüpheniz olmasın ki 137, 12'den büyüktür. Yine 3 Ağustos 2012'de BM Genel Kurulu'nda Suriye ile ilgili kararda, bizim de dahil olduğumuz 133 kabul, 12 ret var. 12 ret mi Suriye politikasında yalnız, 133 ülkenin yanında olan mı?" Genel Kurul'da tartışmaların ardından tezkere elektronik oylama yerine işari oylama (parmak oylaması) yapılarak kabul edildi. Tezkereye "MHP" evet vereceğini söylerken, oylamada sadece MHP Mersin Milletvekili Mehmet Şandır'ın 'evet' demesi diğer MHP'lilerin ise parmak kaldırmayarak çekimser kalması dikkat çekti Tezkereye CHP ve BDP ise "Hayır" oy verdi. Tezkere ile ilgili muhalefet temsilcileri şunları söyledi:
Tuğrul Türkeş- MHP Genel Başkan Yardımcısı: MHP, tezkereye milli savunma mekanizmalarımızı etkinleştirmek namına ve hükümetin bu maksadı aşmaması kaydıyla destek vermektedir.
Faruk Loğoğlu- CHP Genel Başkan Yardımcısı: Bölgemizin savaşa değil barışa ihtiyacı vardır. CHP olarak olumsuz oy kullanacağız.
İdris Baluken- BDP Grup Başkanvekili: Destek vermeyeceğiz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kimyasal tehdit tezkereye girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN