Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paketten 'düz ovada siyaset' sürprizi çıktı

Demokratikleşme paketi düz ovada siyasetin önünü de açıyor. Siyasi Partiler Kanunu'nda yapılacak değişiklikle terör suçu işlese bile cezasını çekmiş ve tahliye olmuş kişiler partilere üye olabilecek

Giriş Tarihi: 4.10.2013
Demokratikleşme paketinden sürpriz bir adım çıktı. Siyasi Partiler Kanunu'nun 11'inci maddesinin B bendinde yapılacak değişiklikle terör suçu işlese bile cezasını çekmiş ve tahliye olmuş kişiler siyasi partilere üye olabilecek. Düzenleme sonrası cezasını çeken terör hükümlülerinin seçilme hakkı ise mahkeme kararıyla mümkün olacak. Seçilme hakkını kullanmak isteyen terör suçlularının mahkemeden "kamu haklarının iadesi" kararı aldırması gerekecek. Mahkeme, başvuranın mahkumiyet süresi, infazın sona ermesi gibi konulara bakarak yasaklılığın kalkıp kalkmamasına karar verecek.Yasak kalktığında seçimlerde aday olmak isteyen kişi, mahkemeden aldığı belgeyle YSK'ya başvuracak. 10 yıl hapis yatan Leyla Zana da mahkemeden aldığı kararla seçimlere katılarak milletvekili olabilmişti. Ancak herhangi bir siyasi partiye üye olamadığı için bağımsız aday olarak seçimlere girebilmişti.

ÖCALAN KAPSAM DIŞI
Düzenlemeden sadece cezasını çekip tahliye olanlar faydalanabileceği için PKK lideri Abdullah Öcalan gibi müebbet hapse mahkûm olanlar kapsam dışı kalıyor. Kaldırılacak maddede, zimmet, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, ihaleye fesat karıştırma ve devlet sırlarını açığa vurma suçlarını işleyenler için de sınırlandırıcı hükümler yer alıyor. Bu suçları işleyenler de siyasi partilere üye olabilecek. Ancak kamu hizmetinden yasaklı oldukları için seçilme hakları bulunmuyor.

ŞAPKA TAKMAMAK SERBEST

Pakette gözden kaçan bir sürpriz detay da "şapka kanunu" oldu. Kılık kıyafet yönetmeliğine ilişkin değişikliğe 1925'de kabul edilen Şapka Kanunu da alındı. Yapılacak değişiklikle kağıt üzerindeki bu yasak kalkacak ve şapka takmamak da serbest olacak.

DEMOKRASİ PAKETİNE TORBA YASA İHTİMALİ
TBMM'de çalışmalar yoğunlaşırken demokratikleşme paketiyle ilgili düzenlemelerin nasıl geçeceği de değerlendiriliyor. AK Parti'ye yakın kaynaklar pakete ilişkin düzenlemelerin TBMM'ye getirilmesi için iki ihtimalin bulunduğunu, bu ihtimallerin değerlendirildiğini belirtiyor. Buna göre düzenlemeler tek tek TBMM'ye getirilecek. Ya da TBMM'ye torba yasa şeklinde getirilecek. Hükümete yakın kaynaklar düzenlemelerin tek tek getirilmesinin zaman alabileceğini, torba yasa seçeneğinin ağırlık kazandığını belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paketten 'düz ovada siyaset' sürprizi çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN