Kâbe'de bayram seferberliği...

Dünyanın dört bir yanından yaklaşık 3 milyon Müslüman'ın hac vazifesi için akın ettiği Kâbe'deki genişletme çalışmaları hızla sürüyor. Kurban Bayramı'na kadar en üst katta yürütülen çalışmanın tamamlanarak, tavaf için hazırlanması hedefleniyor

Giriş Tarihi: 6.10.2013
Hac zamanına kısa bir süre kala Mekke'ye gelişler yoğunlaştı. Bu yıl Kâbe'de genişletme çalışmalarının etkisi ciddi şekilde hissediliyor. Hacı adayları Kâbe'de namaz kılıp tavaf yaparken, binlerce işçi de inşaat çalışmasını sürdürüyor. Hacı adaylarının "Lebbeyk Allahüme lebbeyk" nidaları, çekiç seslerine karışıyor. Kâbe'nin etrafındaki vinçlerden sürekli inşaat malzemesi taşınıyor. Hac zamanına kısa bir süre kala çalışmalar da hızlandı. Hacı adayları şu an Kâbe'nin olduğu bölümde ve etrafına yapılan geçici tavaf halkasında tavaf yapabiliyor. Geçici tavaf halkasına sadece tekerlekli sandalyeli hacı adaylarının bir refakatçiyle girmesine izin veriliyor. Herhangi bir aksaklığın yaşanmaması için girişlerde sıkı güvenlik önlemi uygulanıyor.

KAFİLELER HALİNDE GELİYORLAR

Hacı adayları, Kurban Bayramı'nın arifesinden bir gün önce olan terviye günü, ihrama girerek Mekke'den Mina'ya hareket edecek. Geceyi Mina'da geçirecek hacı adayları, arife günü sabah namazını minada kıldıktan sonra Arafat'a hareket edecek. Burada Arafat vakfesini yerine getirecek olan Hacı adayları, Müzdelife'ye geçerek burada da vakfeye duracak. Daha sonra tekrar Mina'ya geçerek şeytan taşlayacak hacı adayları, İslam Kalkınma Bankası aracılığıyla kurbanlarını kesecek. Hacı adayları tıraş olup ihramdan çıktıktan sonra hacı olacak. 3 milyona yakın hacı, daha sonra ziyaret tavafını yapmak için tekrar Kabe'ye gelecek. Kurban Bayramı'nın birinci gününden itibaren hacılar, ziyaret tavafını yapabilecek. Kabe'de ikinci ve üçüncü katında da tavaf yapılabilmesi için işçiler gece gündüz çalışıyor. Çalışmaların Kurban Bayramı'nın birinci gününe kadar tamamlanması hedefleniyor. Çalışmanın tamamlanması sayesinde hacılar, ziyaret tavafını üst katlarda da yapabilecek.

9 TÜRK HAYATINI KAYBETTİ

Bu yıl hac vazifesini yerine getiecek olan 59 bin 200 Türk hacı adayından 44 bin 748'i kutsal topraklarda... Son kafile ise 9 Ekim'de gelecek. Bu yıl gelenlerin yüzde 55'i kadınlardan, yüzde 45'i ise erkeklerden oluşuyor. Yaş ortalaması 56. Mekke ve Medine'ye ulaşan hacı adayları, Diyanet İşleri Başkanlığı, Gümrük Müsteşarlığı ve PTT organizasyonuyla şu ana kadar 700 ton hurma ağırlıklı hediyelik eşyayı yurda gönderdi. Diyanet İşleri Başkanlığı Hac İdare Merkezi Başkanı Ergün Yücel, 12 Eylül'den itibaren Mekke ve Medine'ye gelen Türk hacı adaylarından 9'unun öldüğünü açıkladı. Diyanet İşleri Başkanlığı, hac vazifesini yerine getirecek Türk hacı adaylarının sağlık ihtiyaçları için Mekke ve Medine'de iki hastane kurdu. Hastanenin girişinde, Türk hacı adaylarını 'Evinize hoş geldiniz" yazısı karşılıyor. 52 uzman doktorun görev yaptığı hastanede, 52 pratisyen hekim, 2 diş hekimi, 66 hemşire, 245 sağlık memuru olmak üzere toplam 353 personel çalışıyor.

TÜRK SAĞLIK EKİBİ İŞBAŞINDA

20 Eylül'de başlayan sağlık hizmeti kapsamında, bugüne kadar polikliniklerde 7 bin 984, sağlık ocaklarında ise 5 bin 827 olmak üzere 13 bin 811 hasta muayene edilmiş. En fazla şikayet ise en çok üst solunum yolu enfeksiyonu, bronşit, kronik akciğer rahatsızlıkları ve kalp yetmezliği. Başhekim Op. Dr. Ali Kalyoncu, "Eskiden sıcak çarpması şikayeti fazlaydı. Hacılarımız bilinçleniyor. Sıcak çarpması vakaları çok nadir" dedi. Kalyoncu, "Alzheimer hastası bir Türk hacı adayı, sağlık görevlileri eşliğinde tavaf ve say yaptı. Mekke'de hastanede gözetim altında tutulan hacı adayı, ambulansla Arafat'a götürülerek hac vazifesini yapması sağlanacak"diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kâbe'de bayram seferberliği...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN