Türkiye'nin en iyi haber sitesi

15 el tarihi 'iade' kararına kalkacak

Demokratikleşme Paketi ile gündeme gelen Mor Gabriel Manastırı'na ait arazide, karar organı Vakıflar Meclisi. Manastıra ilişkin karar, 15 üyeli Meclis'in bugünkü toplantısında alınacak

Giriş Tarihi: 7.10.2013
Mor Gabriel Manastırı'na ait arazilerin iadesi, bugün toplanacak Vakıflar Meclisi'nde ele alınacak. Genel Müdürlüğün en üst seviyedeki karar organı Vakıflar Meclisi, bugün toplanıyor. Meclisin gündeminde manastıra ait arazinin iadesi de yer alacak. Mardin'in Midyat ilçesi Güngören köyündeki Süryani Deyrulumur Mor Gabriel Manastırı ve Vakfı, yurt genelindeki 165 cemaat vakfından biri. Vakıflar Meclisi'nin bugünkü toplantısında daha önce problem yaşadıkları 276 dönümün vakıf adına tescil edilip edilmemesi konusu ele alınacak. Konu, Vakıflar Kanunu'nun geçici 11. maddesine göre karara bağlanacak. Alınan karar toplantı sonunda kamuoyuyla paylaşılacak. Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem'in aynı zamanda başkanlığını yaptığı Meclis, 15 üyeden oluşuyor. Vakıf mallarına ait kararlar konusunda Vakıflar Genel Müdürlüğüne gerekli tasarruf yetkisinin verildiği Vakıflar Meclisi'nde kararlar üye tamsayısının salt çoğunluğuyla alınıyor. Genel Müdürün çağrısı üzerine ayda en az iki defa toplanan Meclis'te çekimser oy kullanılamıyor. 397 yılında kurulan manastır dünyanın en eski ve faal Hıristiyan manastırlarından biri olma özelliğini taşıyor. Savaş ve karışıklık dönemlerinde boş kalmasının dışında 16 asırdır manastır yaşam tarzını yaşatabilen ender manastırlar arasında gösteriliyor. Tarihsel dönemde farklı isimlerle de anılan manastırın bugün kullanılan adı 7. yüzyılda yaşamış ve birçok mücizeyi hayata geçirdiği inanılan, sadece yaşamıyla azizlik mertebesine yükselen, iyi yönetimiyle manastırın gelişmesinde önemli rol oynayan Manastır ve Turabdin Metropoliti Mor Gabriel'in adından geliyor.

SÜRYANİ CEMAATİ YILLARCA HUKUK MÜCADELESİ VERDİ
Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne geçtiğimiz yıl nisan ayında başvuruda bulunan Süryani cemaati, 1615 yıllık Mor Gabriel Manastırı'nın iadesi talebinde bulunmuştu. Aynı zamanda yıllardır manastır için hukuk mücadelesi veren Süryaniler, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun "Mor Gabriel işgalci. Orası Hazine arazisidir" yönündeki kararı nedeniyle tek umut olarak "tarihi iade" sürecini görüyordu. Süryani cemaatine iade edilecek Mor Gabriel Manastırı, aynı zamanda azınlıklara yapılacak 'en büyük iade' olma özelliğini taşıyor. Mor Gabriel Manastırı Vakfı Başkanı Kuryakos Ergün, iade kararı için "Sayın Başbakan, kabine üyeleri ve emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Bu sorun artık ülkemizde bir kambura dönüşmüştü ve çözülmesiyle bizim açımızdan bir eşik atlandı. Bir kamburdan kurtulduk. Tapuyu aldığımızda mutluluğumuz katlanacak" demişti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
15 el tarihi 'iade' kararına kalkacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN