Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balyoz Davası'nda kritik gün Çarşamba

Giriş Tarihi: 7.10.2013 10:01 Güncelleme Tarihi: 7.10.2013 10:02

Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nde görülen 361 sanıklı Balyoz Planı Davası'nın temyiz duruşmasında kritik viraja gelindi.

117 avukattan 96'sının savunma yaptığı, Yargıtay tarihinin en uzun süren duruşması olan Balyoz Planı Davası'nda kararın açıklanmasına yaklaşıldı. Daire, dijital verilerin delil sayılıp sayılamayacağına ilişkin içtihat oluşturacağı kararını, 9 Ekim Çarşamba günü açıklayacak.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Balyoz Davası'nda aralarında Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına'ya 20 yıl hapis kararı verdiği gerekçeli kararını 7 Ocak 2013 tarihinde açıkladı. Balyoz Planı Davası Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına 27 Şubat 2013 tarihinde geldi. Başsavcılık, yaklaşık 4 aylık bir incelemenin ardından tebliğnamesini tamamladı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tebliğnamesinde, 361 sanıktan, 256 sanık hakkında verilen mahkûmiyet kararlarının onanmasını, 67 sanık hakkındaki mahkûmiyet kararlarının bozulmasını, 2 sanık hakkındaki mahkûmiyet kararının düzelterek onanmasını, 35 sanık hakkında verilen beraat kararının onanmasını, 1 sanık hakkındaki beraat kararının ise bozulmasını istedi. Tebliğname ile dosya temyiz incelemesinin yapılacağı Yargıtay 9. Ceza Dairesi'ne gönderildi. Daire, yaklaşık bir aylık incelemenin ardından 14 Temmuz için duruşma günü verdi.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILDI

Yer sıkıntısı nedeniyle Balyoz Planı Davası için düzenlemeler yapıldı. Temyiz duruşması için Yargıtay konferans salonu özel olarak hazırlandı. Avukatlar ses sisteminin kurulduğu salona yerleştirilen kürsüde savunma yaptılar. Yargıtay'ın dört bir yanına güvenlik noktası koyan polis, duruşmayı izleyecekleri tek tek kontrol ederek içeri aldı. Duruşmayı izlemek için ise 42 gazeteci akredite yaptırdı. Gazeteciler listeye bakılarak tek tek alındı. Yargıtay Konferans Salonu'nda, basın mensuplarının fotoğraf ve görüntü almaması için ekranlara uyarı yazısı yazıldı. Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun 183. ve 286. maddeleri hatırlatılıp cezai müeyyide uygulanacağı ifade edildi. Duruşmaların ilk günlerinde, Emniyet'in aldığı olağanüstü güvenlik önlemleri tartışma konusu oldu.

SOYADI GERGİNLİĞİ

Dava nedeniyle Yargıtay 9. Ceza Dairesi nöbetçi mahkeme olarak adli tatilde de görev yaptı.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı Ekrem Ertuğrul başkanlığındaki heyette üyeler, Fikriye Şentürk, Hamza Yaman, Ahmet Toker ve Abdurrahman Kavun yer aldı. Savunma makamında, Cumhuriyet Savcısı Zülfikar Altınyüzük bulundu. Duruşmanın ilk günkü oturumunda ilgili yasa gereği Yargıtay'daki temyiz duruşmalarında sanıkların bulunamayacağını anımsatan Ertuğrul, savunmaların, duruşmalı temyiz incelemesi talebinde bulunan avukatların alfabetik sıralamasına göre yapılacağını bildirdi. Bu karar avukatlar ile başkan arasında tartışmalara neden oldu. Avukatların yalnızca duruşmalı temyiz istediği sanıklar açısından savunma yapması gerektiğini vurgulayan Ertuğrul, savunma sırasının değiştirilmesi taleplerinin dikkate alınmayacağını belirtti. Ertuğrul, Yargıtay'daki temyiz incelemesine ilişkin davanın ilgili yasalar uyarınca kendine özgü olduğunu ifade ederek, duruşma düzenini bozanlara karşı gerekenin yapılacağı uyarısında da bulundu.

AMACIMIZ ÇIPLAK GERÇEĞİ GÖREBİLMEK

Duruşmalarda sanık avukatları ile mahkeme başkanı arasında ilginç diyaloglar gelişti. Kimi zaman sanık avukatlarına hukuki savunma yapılması konusunda uyarılarda bulunan Daire Başkanı Ertuğrul'un "Amacımız çıplak gerçeği görebilmek. Yargıtay tarihinde bu kadar uzun duruşma yoktur. Çıplak gerçeği görmek istiyoruz amacımız aynı gerçeği bulmak" şeklindeki sözleri sanık yakınları tarafından memnuniyetle karşılandı. Ertuğrul, sık sık avukatlara yönelik savunma hakkını kısıtlanamayacağına yönelik sözleri de avukatları rahatlattı.

DİJİTAL VERİLERİN SAHTELİĞİ

117 avukatın savunma sırası soyadına göre belirlendi. 17 gün süren temyiz duruşması maratonunda 2.5 gün boyunca 60 avukat tarafından hazırlanan ve yaklaşık 400 sayfalık savunmayı yapan Avukat Kazım Yiğit Akalın en uzun savunma ile Yargıtay tarihine geçti. Bazı sanıkları ise yakınları savundu. 117 avukattan 96'sının savunma yaptığı temiyiz davası Yargıtay tarihinin en uzun süren duruşması oldu. 17 gün boyunca avukatlar yaklaşık 120 saat savunma yaptı. Savunmalarda avukatlar özellikle dijital verilerin sahteliğine ve veriler arasındaki zaman çelişkisine dikkat çekti. Suç tarihindeki bazı sanıkların görevli olarak yurt dışında olduğuna ilişkin belgelerin de dillendirildiği duruşmalarda, avukatlar slaytlarla verilerin sahteliğine ilişkin belgeleri tek tek heyete göstererek savunma yaptı. Ertuğrul, dosyanın incelenerek karar verilmek üzere 9 Ekim 2013 tarihine bırakıldığını açıkladı. Adli tatilde izin kullanmayan Daire, temyiz duruşmasını 16 Ağustos tarihinde tamamladı. Daire, dijital verilerin delil sayılıp sayılamayacağına ilişkin içtihat oluşturacağı kararını, 9 Ekim Çarşamba günü açıklayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balyoz Davası'nda kritik gün Çarşamba
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN