Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın gıptayla takip ettiği iki ülkeyiz

Giriş Tarihi: 7.10.2013 21:51
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hindistan ile Türkiye'nin dünya tarafından gıptayla bakılan iki ülke olduğunu kaydederek, iki ülke ilişkilerinde ortaya çıkartılacak sinerjinin önemine vurgu yaptı.

Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Hindistan Cumhurbaşkanı Pranab Mukherjee onuruna akşam yemeği düzenlendi. Hindistan'dan ülkemize cumhurbaşkanı düzeyinde 15 yıl aradan sonra gerçekleştirilen ziyaretin önemine dikkat çeken Gül, ''Bölgelerinin yükselen merkezleri konumundaki Türkiye ve Hindistan, ikili konuların yanı sıra Asya coğrafyasında, G-20 bünyesinde ve dünyayı ilgilendiren pek çok başlıkta büyük bir işbirliği potansiyeline sahiptir.'' dedi. ''Gözden ırak olsak da, gönülden ırak olmadığımızı bir kez daha idrak ettik'' değerlendirmesinde bulunan Cumhurbaşkanı Gül, ''Dünyanın gıptayla takip edilen bu iki ülkesi arasındaki ilişkilerde ortaya çıkartılacak sinerji, sadece ülkelerimiz ve halklarımızın değil, bölgelerimizin de yararına olacaktır.'' sözlerine yer verdi. Türkiye ile Hindistan arasındaki ilişkilerin kökenin asırlar öncesine dayandığını kaydeden Gül, ''Türk insanı, 1912-1913 Balkan Savaşları'nda yaralanan askerlerimize yardım etmek üzere Hindistan'dan İstanbul'a gelen sağlık heyetini hiçbir zaman unutmamıştır.'' diye konuştu.

"ÖRTÜŞEN ÇIKARLARA SAHİP İKİ GELİŞMEKTE OLAN EKONOMİ"

Hindistan Cumhurbaşkanı Mukherjee ise ''Güzel ve dost ülkenizde bulunma ayrıcalığını yaşadığım son üç gün boyunca Türk halkının içtenliğini ve misafirperverliğini hissettim.'' diyerek başladığı konuşmasında, ''Birbiriyle kesişen pek çok konuda örtüşen çıkarlara sahip iki gelişmekte olan ekonomi olarak, daha yakın işbirliğinin sağlayacağı faydalardan yararlanmayı amaçlamalıyız.'' şeklinde konuştu. Konuk Cumhurbaşkanı Mukherjee sömürge yönetimi altındayken dahi Hindistan'ın Türk halkının bağımsızlık ve kurtuluş mücadelesine yönelik sempatisi ve yardımının olduğunu vurguladı.

Hindistan Cumhurbaşkanı Pranab Mukherjee onuruna verilen akşam yemeğinde Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım hazır bulunurken, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, YÖK Başkanı Prof. Gökhan Çetinsaya, TÜBİTAK Başkanı Prof. Yücel Altunbaşak gibi isimlerin yanı sıra TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral, işadamları Akın İpek, Hacı Boydak gibi isimler de katıldı. Hindistan Cumhurbaşkanı'nın kızı Sharmistha Mukherjee'nin babası onuruna düzenlenen akşam yemeğine yöresel kıyafetlerle iştirak etmesi dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın gıptayla takip ettiği iki ülkeyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN