Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk yerli füze HİSAR-A başarıyla denendi

Giriş Tarihi: 8.10.2013

Yurt içinde geliştirilip üretilen füzenin deneme atışları Tuzla Gölü'nde yapıldı. ASEL SAN ve ROKETSAN tarafından geliştirilen projede çok sayıda sanayi kuruluşu da görev aldı

İlk yüzde yüz yerli Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR+A)'nın deneme atışları başarıyla gerçekleştirildi. Yurt içinde geliştirilen ve üretilen füzelerin ilk deneme atışları Tuz Gölü'nde yapıldı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın açıklamasına göre testlerde füze, fırlatma aracından sorunsuz bir şekilde ayrıldı ve hesaplanan yörüngede kararlı bir şekilde uçuşunu tamamladı. Deneme atışları sırasında radar ve diğer ölçüm cihazlarıyla füzeye ilişkin verilerin planlandığı şekilde alındığı bidirildi. Açıklamaya göre projenin ana yükleniciliğini ASELSAN yürüttü. HİSAR-A Projesi'nde, radar, komuta kontrol ve atış kontrol sistemlerini ASELSAN, füze sistemleri de ROKETSAN firması tarafından geliştirildi. Projede yurt içinden çok sayıda sanayi kuruluşunun da görev aldığı kaydedildi.

2011'DE BAŞLATILDI

Alçak irtifa hava savunma füze sistemi Türk mühendisleri tarafından tasarlandı. Dikey fırlatma kabiliyeti sayesinde tüm hava unsurlarına karşı koruma sağlayan sistemin 2017 yılında TSK envanterine girmesinin planlandığı hatırlatıldı. Proje, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, alçak irtifa havasavunma ihtiyacının milli olanaklarla karşılanması amacıyla 2011 yılında Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nca başlatılmıştı.

FÜZENİN GÖRÜNTÜLERİ İÇİN TIKLAYIN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk yerli füze HİSAR-A başarıyla denendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN