Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Milyonlarca sürücüye iyi haber

İzmir'de 2013 yılı başından bu yana trafik ekiplerinin, gezici radar ve mobese kamerası tespitleriyle araba plakalarına kestiği ancak posta havale ödeneği olmadığı için ancak geçen ağustos ayı itibariyle gönderilmeye başlanan cezalara bu defa yargı engeli çıktı.

Giriş Tarihi: 8.10.2013 14:43 Güncelleme Tarihi: 8.10.2013 16:39
Adreslere gönderilen cezaların, mahkemeye başvurulması halinde iptal edileceğini belirten Av. Gönenç Uygun, "Gıyapta kesilen trafik cezalarına ilişkin yasaya göre 10 işgünü içinde tebligat işlemlerine başlanması gerekiyor. Eğer Emniyet, 10 işgünü içinde tebligat işlemlerine başlamazsa mahkemece tüm trafik cezalarının iptali mümkün. Sürücüler için tebliğ tarihi çok ama çok önemli. Mutlaka dikkat etsinler, boş yere ceza ödemesinler." dedi.

İzmir Emniyeti'nin depolarında bekleyen yaklaşık 140 bin trafik cezası makbuzu, 850 bin liralık posta parası ödeneğinin gelmesiyle ağustos ayı başında adreslere gönderilmeye başlamıştı. Bu cezaların, 10 günlük sürede tebliğ edilmediği gerekçesiyle iptal ettirilebileceği ortaya çıktı. İzmirli avukat Uygun, İzmir 14. Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvurup iptal kararı aldırdığını söyledi. Ceza kesilen vatandaşların, mağdur olmamaları için Karayolları Kanunu'nun ilgili hükmünün uygulanmadığı gerekçesiyle mahkemelere başvurmasını önerdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milyonlarca sürücüye iyi haber
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN