Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk teklif Meclis'e sunuldu

Giriş Tarihi: 9.10.2013 15:33 Güncelleme Tarihi: 10.10.2013 17:36

'yle ilgili Meclis’ten çıkarılacak ilk teklif sunuldu.

Demokratikleşme paketi kapsamında, Nevşehir Üniversitesi'nin adının Nevşehir Hacı Bektaş-ı Veli Üniversitesi ve Siirt'in Aydınlar ilçesinin adının Tillo olarak değiştirilmesini öngören kanun teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Ahmet Erdal Feralan, Ebubekir Gizligider, Murat Göktürk ile Siirt Milletvekilleri Osman Ören ve Afif Demirkıran imzası ile bir üniversite adı ile bir ilçe adının değiştirilmesi hakkında kanun teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Teklif ile, 'nin adı Hacı Bektaş-ı Veli Üniversitesi ve Siirt'in Aydınlar ilçesinin adının olarak değiştirilmesi öngörülüyor. Teklif gerekçesinde bugüne kadar üniversitelerin bazılarına toplum tarafından sevilen önemli şahsiyetlerin isimlerinin verildiği hatırlatılarak, 'Bu kanun teklifi ile de Nevşehir Üniversitesi'nin adının Nevşehir Hacı Bektaşı Veli Üniversitesi olarak değiştirilmesi amaçlanmıştır. Böylece tarihimizin bir büyük şahsiyetinin gönül mimarının ismi kabrinin bulunduğu Nevşehir'deki üniversiteye verilmiş olacaktır." denildi.

Tillo'nun Arapça ve Süryanice'de 'yüksek yer, mertebe' anlamına geldiği ifade edilen gerekçede, şu ifadelere yer verildi: "Osmanlılar döneminde Tillo adı, dini ilimler ile astronomi, matematik, tıp, fizik, kimya gibi müspet ilimlerde zirveye ulaşan medreseleri ile anılır olmuştur. Ülkemizde Siirt'in Aydınlar ilçesinin Tillo olarak anıldığı bilinen bir gerçektir. 10 Ekim 1957 tarih 30024 sayılı kararname ile belediye, 18 Mayıs 1990 tarihinde 3647 Sayılı kanun ile ilçe olan Tillo'nun adı aydınlar olarak değiştirilmiş ancak, yerleşim yerinin adının tüm dünyada Tillo olarak biliniyor olmasmı sebebi ile Aydınlar ismi başta bölge olmak üzere ülkemizde ve dünyada kabul görmemiştir. Bu isim problemi ilçenin tanıtımında ve gelişmesinde olumsuz bir rol oynamıştır. Teklif ile ilçeye adının değiştirilerek bilinen, kabul gören eski isminin verilmesi amaçlanmıştır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk teklif Meclis'e sunuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN