Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tazminatta rekor: Aileye 1.3 milyon TL

Giriş Tarihi: 9.10.2013

Münevver'i öldüren Cem Garipoğlu'nun ailesi, 37 bin 500'ü maddi, 1 milyon 250 bini manevi toplam 1 milyon 287 bin TL tazminat ödeyecek

İstanbul Bahçeşehir'deki bir villada Cem Garipoğlu tarafından öldürüldükten sonra başı testereyle kesilerek çöp konteynırına atılan Münevver Karabulut'un ailesinin Garipoğlu ailesine açtığı tazminat davası sonuçlandı. Mahkeme Cem'in ailesini Münevver'in ailesine 37 bin 500 lira maddi, 1 milyon 250 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum etti. Karabulut Ailesi tazminat davasında 3 bin lira maddi, 2 milyon lira manevi tazminat talep etmişlerdi. Küçükçekmece 5'inci Aile Mahkemesi'nde görülen davada, 8'inci duruşmada karar çıktı. Ceza davasında mahkemenin sanıkları üst sınırdan cezalandırdığına dikkat çeken Karabulut ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, "Cem Garipoğlu'nun 197 gün ailesi tarafından teslim edilmeyip yakalanma süresinin uzaması, müvekkillerimin acı ve ıstıraplarını daha da artırmıştır" dedi. Cem Garipoğlu'nun babası Mehmet Nida Garipoğlu ile annesi Tülay Garipoğlu'nun avukatı Orhan Şahin, hükmedilecek tazminat miktarının bir tarafı zenginleştirirken diğer tarafı da fakirleştirmemesi gerektiğine dikkat çekti. Davacı tarafının mal varlığına ilişkin yaptıkları tespiti kabul etmediklerini söyleyen avukat Orhan Şahin, "Şirketler faal olmayıp TMSF'ye aktarılmıştır. Sümerbank'ın batmasından sonra bütün mal varlığına ve şirketlerine el konulmuştur, mal kaçırma iddiası doğru değildir" dedi. Savunmaların ardından maddi tazminat talebini Münevver'in erkek kardeşi davacı İbrahim Enver Karabulut açısından reddeden mahkeme, anne ve babanın ise talebini kısmen kabul etti. Mahkeme, toplam 37 bin 500 lira maddi tazminatın olay tarihi olan 3 Mart 2009'dan itibaren yasal faiziyle birlikte davalılar Mehmet Nida Garipoğlu ve Tülay Makbule Garipoğlu'ndan alınarak davacılara verilmesine karar verdi. Mahkeme daha sonra manevi tazminat taleplerini kabul etti. İlk etapta mahkeme, davalılar Mehmet Nida Garipoğlu ve Tülay Makbule Garipoğlu'ndan ayrı ayrı 500 bin liranın olay tarihi itibariyle yasal faiziyle davacılar Süreyya Karabulut ve Nagehan Karabulut'a verilmesini karara bağlarken, davalıların aynı şekilde 250 bin lira manevi tazminatı davacı İbrahim Enver Karabulut'a vermesine hükmetti.

"PARAYI ALAMAZLAR"
Temyiz yolu açık olan karar kesinleşirse, Garipoğlu ailesi toplam 1 milyon 287 bin 500 lira ödemek durumunda kalacak. Karabulut ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, Garipoğlu ailesinin üzerine kayıtlı hiçbir araç-gayrimenkul görünmediğini belirterek, "Mahkemenin verdiği karar emsal bir karar ama gel gör ki Karabulut ailesi bu telaffuz edilen rakamları alamayacak. Tazminata mahkûm edildiler ama para yok. Her şey sembolik" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tazminatta rekor: Aileye 1.3 milyon TL
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN