MHP'li 'ın vekilliği düşecek...

Yargıtay'ın kararıyla emekli ve muvazzaf askerlerin rütbesi sökülüp er statüsüne indirilecek. Emekli maaşları kazanılmış hak olduğu için değişiklik olmayacak

Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi'nin kararı iki önemli sonuca da yol açtı. Buna göre MHP İstanbul Milletvekili 'ın milletvekilliğinin düşmesi kesinleşti. Öte yandan halen görevlerine kâğıt üzerinde de olsa devam eden sanıkların cezalarının onanmasıyla TSK ile ilişikleri kesilecek. Askeri rütbeleri sökülecek, er statüsüne indirilecek. Subay ve astsubay orduevlerinden faydalanamayacaklar. Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi'nin kararı, "emekli olan" ve "muvazzaf" sanıklar üzerinde de farklı etki yaratacak. Halen görevlerine kâğıt üzerinde de olsa devam eden sanıkların TSK ile ilişikleri kesilecek. Askeri Ceza Kanunu'nun 30'uncu maddesine göre askeri rütbeleri sökülecek, er statüsüne indirilecekler. Subay ve astsubay orduevlerinden faydalanamayacaklar. Askeri lojmanlarda oturan aileleri buralardan çıkarılacak. Sanıklara şimdiye kadar verilmiş olan nişan, ödül, kılıç ve silahlar geri alınacak. Aynı zamanda, subay, astsubay, uzman jandarma ve devlet memuru olarak tekrar Türk Silahlı Kuvvetleri'ne kabul edilmeyecekler.

RÜTBE DÜŞÜRÜLECEK

Emekli olanlar da aynı şekilde muvazzaflar gibi rütbelerini kullanamayacaklar ve bunun sonucu olarak orduevlerinden yararlanamayacaklar. Emeklilik statüleri "er" olarak görünecek ancak aldıkları emekli maaşı "kazanılmış hak" olduğu için emekli maaşlarında bir değişiklik olmayacak. Alan'ın milletvekilliğinin düşmesiyle MHP'nin Meclis'teki sandalye sayısı da 52'den 51'e inecek. Anayasa'nın 84'üncü maddesi gereği Yargıtay, Alan hakkındaki kararı yerel mahkemeye gönderilecek. Eyüp Başsavcılığı ise Yargıtay'dan gelen kararı TBMM'ye resmi bir yazı ile bildirecek. Anayasa'nın milletvekilliğinin düşmesine ilişkin konuları düzenleyen 84'üncü maddesine göre, Meclis Başkanlığı'nın gelen kararı Genel Kurul'da okutması gerekiyor. Kararın okunmasıyla birlikte, Alan'ın vekilliği sona ermiş olacak. Bazı Hukukçular "Kararın Meclis'te okunması dönem sonunada bırakılabilir" görüşünde.


Bahçeli: Hiç kimse izah edemeyecek

MHP lideri Bahçeli, Balyoz Harekât Planı Davası hakkında Yargıtay 9'uncu Dairesi'nin verdiği kararla ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı.
Bahçeli şunları söyledi: "Saldırganlar, eli kanlı caniler dışarıda rahat rahat gezerken, mesela Sayın Engin Alan'ın 18 yıllık cezasının onanmasını hiç kimse izah edemeyecek.
Partimiz Balyoz Güvenlik Harekât Planı Davası'nın Yargıtay safhasında doğru, meşru ve makul bir karar çıkmadığına yürekten inanmaktadır."
Emine Ülker Tarhan (CHP Grup Başkanvekili): Yargıtay tarafından bu konuda bir karar verilmiştir.
Sahte delillerle de karar verilebilir.
Aslında Türkiye'de adaletin sadece bakanlığı kaldı. Bunun farkındayız. Bu ülkede tecavüzcüyseniz, katilseniz korkmanıza gerek yok. Ancak halkı aydınlatan gazetecilerseniz örneğin ve hukuku savunan kahramanlarsanız ceza almanız elzem. Bu karar asla bir yargı kararıdır diyemeyeceğim.
Adalet bu ülkede yıkıldı, yerine AVM yapabilirler.
İdris Baluken (BDP Grup Başkanvekili): Ergenekon yargılanmalarıyla ilgili yargısal süreçlerin tamamı yetersiz.
Savaş suçlarını işleyen herkesin yargı önüne çıkması önemlidir.

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
MHP'li Engin Alan'ın vekilliği düşecek...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN