Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ÖSO liderini Esad'a veren MİT'çiye 20 yıl

Giriş Tarihi: 10.10.2013

Suriye'de muhaliflerin lideri Albay Hormoush'u 100 bin dolar karşılığında Esad rejiminin askerlerine teslim ettiği iddia edilen 7 kişiden MİT'çi Önder S. 20 yıl hapse mahkûm oldu

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Kurucusu Albay Mustafa Hormoush ile Binbaşı Mustafa Kassom 2011'de Türkiye'ye sığınarak Hatay'ın Altınözü ilçesindeki mülteci kampında kalmaya başladı. Ancak Hormoush ve Kassom 29 Ağustos 2011'de ortadan kaybolmuştu. Yapılan soruşturma sonunda her iki ismin de kaçırılıp 100 bin dolar karşılığında Esad askerlerine teslim edildiği belirlenmişti. Konuyla ilgili yapılan çalışmalarda Hormoush ile Kassom'u teslim ettiği iddiasıyla Hatay Bölgesi'nde görevli MİT'çi Önder S. ve işadamları Erdoğan Ayhan Kit (51), Mete Aslan (33), Mehmet Nur(31) ile Yılmaz Nur (32) 10 Şubat 2012'de yakalandı. Olayda MİT görevlisi Önder S. ile irtibatlı oldukları belirtilen, MİT Adana Bölge Başkanı N.B. ve Hatay Bölge Başkanı M.A.A. da soruşturmaya dahil edildi. 'Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasi veya askeri casusluk amacıyla temin etmek, kişiyi hürriyetinden alı koymak' suçlarından yargılanan 7 kişi hakkındaki karar Adana 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verildi. Son duruşmada hakkında 48 yıl hapis cezası istenen Önder S., 19 yıl İstanbul, Mersin, Adana ve Hatay'da MİT Bölge Müdürlüğü'nde tercüman olarak görev yaptığını belirterek suçlamaları kabul etmedi. Hormoush'un MİT Müsteşarlığı'ndan gelen 4 görevlinin takibiyle, kendilerinin 'bypass' edildiğini belirten Önder S., savcılıktaki itirafında ise operasyonda MİT Müşteşarı Hakan Fidan'ın yanıltıldığını iddia etti.

CEZA YAĞDI

Mahkeme, MİT'çi Önder S.'yi muhaliflerin lideri ile binbaşıyı 'özgürlüklerini kısıtladığı' gerekçesiyle 10'ar yıldan 20 yıla mahkûm etti. Diğer sanıklardan işadamları Kit ve Aslan 16'şar yıl 8'er ay, Mehmet Nur ile Yılmaz Nur ise 8'er yıl 4'er ay hapis cezasına çarptırdı. Sanıklar 'devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasi veya askeri casusluk amacıyla temin etmek' suçundan ise delil yetersizliğinden beraat etti. M.A.A. 'Görevini kötüye kullanmak' suçundan beraat ederken, MİT Adana Bölge Başkanı N.B. hakkındaki dava ise yargılama sırasında Başbakanlık tarafından soruşturma izni verilmemesi nedeniyle düştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÖSO liderini Esad'a veren MİT'çiye 20 yıl
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN