Oybirliğiyle karar: Darbeye teşebbüs

Giriş Tarihi: 10.10.2013

Yargıtay, Balyoz davasında eski kuvvet komutanlarının da bulunduğu 237 sanığa verilen cezaları, oybirliğiyle onadı. Gerekçe, darbeye eksik teşebbüs Çok tartışılan "dijital veriler" konusunda Yargıtay "Hukuken uygundur" dedi ve delil olarak saydı. Bu karar, Ergenekon davasının seyri açısından da çok kritik

Yargıtay, Türkiye'nin ilk ""nda büyük oranda onama kararı verdi. Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi, 361 sanıklı Balyoz davasında, aralarında emekli orgeneraller Çetin Doğan, Özden Örnek, Halil İbrahim Fırtına ile Emekli Korgeneral Engin Alan'ın da bulunduğu 237 sanığa verilen cezayı, "darbeye eksik teşebbüs" gerekçesiyle onadı. 9'uncu Ceza Dairesi'nin ağustostan beri yürüttüğü temyiz incelemesi sonunda oybirliğiyle verdiği karar dün Yargıtay Ceza Genel Kurulu salonunda, Daire Başkanı Ekrem Ertuğrul tarafından açıklandı. Sanıkların önünde Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi seçenekleri bulunuyor.

AMAÇ DEVİRMEK


Yargılamayı yapan İstanbul 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararda "suçun tanımlanması" ve "suçun varlığının tespiti" konusunda hata yapılmadığı sonucuna varıldı. Daire, sanıkların suçunun "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni zorla devirmeye ve görevini engellemeye çalışmak" olduğu ancak bu suçun teşebbüs aşamasında kaldığı sonucuna vardı.

88 SANIĞA 'CEZASIZLIK' KARARI

Yargıtay bu kararıyla, yargılama sürecinde sürekli tartışılan "imzasız dijital veriler" için "Evet delil olarak değerlendirilir" demiş oldu. 9'uncu Ceza Dairesi'nin yorumu, Ergenekon ve 28 Şubat gibi diğer "darbe davaları"nın da önemli dayanakları olan dijital verilere hukuki dayanak oluşturmuş oldu.
Yargıtay, aralarında dönemin 1'inci Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve emekli Korgeneral MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan ile emekli Orgeneral Ergin Saygun'un da bulunduğu 237 sanık hakkındaki mahkûmiyet kararını onadı. Daire, İstanbul 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nce beraat ettirilen 36 sanık hakkındaki hüküm için de onama kararı verdi.
Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi, Ağır Ceza Mahkemesi'nde 16 ve 18 yıl hapis cezası alan 25 sanık hakkındaki mahkûmiyet kararlarını, "Cezalandırılmalarına yeterli, her türlü kuşkudan uzak, kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı" yani "delil yetersizliği" gerekçesiyle bozdu. Daire bu sanıkların beraat etmeleri gerektiğine karar verdi. Yargıtay, yine daha önce 16 ve 18 yıl hapis cezası alan 63 sanığın ise işlenmiş olan "darbeye eksik teşebbüs suçu başlamadan bu suça katılmaktan, pişmanlık duyarak vazgeçtikleri" sonucuna vardı. Daire bu sanıkların, "eylemlerinin suç için anlaşma suçu kapsamında kalması nedeniyle ceza verilmesine yer olmadığına" karar verdi. Yargıtay böylelikle İstanbul 10'uncu Ağır Ceza Mahke-mesi'nden farklı olarak 88 sanık hakkında "cezasızlık" kararı vermiş oldu. Yargıtay bu 88 sanık için aynı zamanda tahliye kararı verdi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Oybirliğiyle karar: Darbeye teşebbüs
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN