Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyayı terör korkusu sardı

Giriş Tarihi: 11.10.2013

Barem Research'in, global ortağı WIN/ Gallup International ile yaptığı araştırmaya göre dünyanın yüzde 44'ü terörün artmasını bekliyor

Dünya genelinde yapılan bir araştırmaya göre dünya nüfusunun yüzde 52'si önümüzdeki 3 yıl içinde küresel ısınmanın, yüzde 44'ü ise terör olaylarının artmasını bekliyor. Barem Research'in global ortağı WIN/ Gallup International ile birlikte 46 ülkede 40 bini aşkın kişiyle görüşerek yaptığı araştırmaya Türkiye'den bin kişi katıldı. Görüşmecilerin sorulara yanıtları şöyle oldu:
Dünya nüfusunun yüzde 52'si küresel ısınmanın, yüzde 44'ü terör olaylarının artmasını bekliyor.
Yüzde 43'ü Arap ülkelerinde iç savaş ve huzursuzlukların artacağını düşünüyor.
Yüzde 41'i yiyecek içecek kıtlığı yaşanmasını bekliyor.
Yüzde 41'lik bir diğer kesim global ekonomik krizin artacağını düşünüyor.
Bu olayların hangisinin en kaygı verici olduğu sorulduğunda yanıtlar terör saldırıları (yüzde 19), küresel ısınma ve çevre felaketleri (yüzde 18) ile gıda ve su kıtlığı (yüzde 17) oldu. Araştırmanın Türk halkının da dünyadaki sorunlara çok duyarlı olduğunu ortaya çıkardığını belirten Barem Research CEO'su Pervin Olgun şunları söyledi: "Türk halkının yüzde 77'si önümüzdeki 3 yılda küresel iklim değişikliği ve çevre felaketlerinin artmasını bekliyor. Kendisini kaygılandıran tek bir sorun sorulduğunda Türk insanı, Arap ülkelerindeki iç savaş ve huzursuzluklar (yüzde 41) dedi."

Terör akilleri buluşuyor
Terörle mücadelenin uluslararası ayağını harekete geçirmek için 24-25 Ekim'de İstanbul'da Terör Zirvesi toplanacak. Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'nın organize ettiği, Terörle Mücadelede Ulusal ve Uluslararası Koordinasyon başlıklı toplantıya Avrupa Konseyi'ne üye 47 devletten katılım olurken, BM ve AB'den gözlemci bulunacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyayı terör korkusu sardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN