Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ne kızdı

’in Cizre'deki olaylarla ilgili sözlerine tepki gösteren , "Atanmışlar seçilmişlere nutuk veremez" diyerek protokolü terk etti.

Giriş Tarihi: 11.10.2013 10:02 Güncelleme Tarihi: 11.10.2013 10:10

Şırnak'ta Şerafettin Elçi Havalimanı'ndan Ankara'ya uçuşların başlaması dolayısıyla tören düzenlendi. Törende konuşan , barış süreci ve demokratikleşme paketinin bölgeye etkileri ve Şırnak'taki sokak olayları hakkında açıklamada bulundu.

"CİZRE'DE İNSANLAR 3 GÜNDÜR DIŞARI ÇIKAMIYOR"

Vali İpek, Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkarılışının yıl dönümü nedeniyle 3 gündür devam eden protesto olaylarına değinen İpek, "İnsanlar 3 günden beridir dışarı çıkamıyor. Son bir ay içerisinde bir çok olayım oldu Şırnak'ta. Son bir haftada 4 iş makinesi yakıldı. Bunların barış süreciyle, çözüm süreciyle alakası var mı yok. Bu insanların sürekli molotoflarla sokağa çıkarmamanın anlamı var mı yok. İşte bunları hep birlikte yapacağız, ben Şırnak Valisi olarak gaz atmayacağım, su atmayacağım, halkıma yürüyüşünü yapacak, basın açıklamasını yapacak. Ama başkaları da gelip benim insanlarıma üzerine molotof atmayacak el yapımı bomba atmayacak. İnsanlarımı sokağa çıkarmamak şeklinde taşlamayacak. Ben bu havalimanın mutluluğunu Şırnak'ın her yerinde her noktasında, her sokağında olmasını bugünkü yaşadığınız mutluluğu her noktasında olması dileğiyle bu Ankara seferlerin hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

"ATANMIŞLAR BANA NUTUK ATAMAZ"

Daha sonra konuşan BDP Şırnak Milletvekili ise, İpek'in sözlerine tepki gösterdi. Kaplan, "Demokrasilerde bir ilde seçilen iki milletvekili, altı belediye başkanı bu milletin iradesi ile seçildiyse 5 sene cezaevinde tutulmaz. Tutulursa düşüncelerinden dolayı bu milleti iradesi sandıkta tezahürü etmiş. Benim iki milletvekilim 5 yıldır tutuklu. Ramazan Uysal Allah aşkına terörist midir cezaevindedir? Faysal Sarıyıldız öyle midir? Allah aşkına yapmayın. Biraz da bu vatandaşın çektiklerini görün. Siz isyan ettirmeyin. Ben buraya nutuk dinlemeye gelmedim. Burada nezaketten bulundum. Nezaketten kısa konuştum. Nezaketten de ben siyasetçiyim. Seçilmişim. Bana atanmışlar burada nutuk atamaz. Demokrasilerde atanmışlar nutuk atmaz. Seçilmişler mecliste iktidarıyla, muhalefetiyle yapar bunu. Kusura bakmayın hoşça kalın. Beyefendi sen valisin. İki tane milletvekili var. İktidar, ana muhalefet bize bırakın bu işi." şeklinde konuştu. Kaplan, konuşmasının ardından töreni terk etti.

İŞTE O GÖRÜNTÜLER...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hasip Kaplan Şırnak Valisi'ne kızdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN