Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pakete kamuoyundan yüzde 72 destek çıktı

Demokratikleşme Paketi'ne ilişkin kamuoyu yoklamasına katılanların yüzde 50.5'inden tam destek geldi, yüzde 21.6'sı "yetmez ama evet" dedi. Eksik bulanlar "kısmi af" da istedi

Giriş Tarihi: 12.10.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan demokratikleşme paketine ilişkin MAK Danışmanlık tarafından yapılan kamuoyu araştırması çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. 2-6 Ekim arasında yüzde 30'ü yüz yüze, yüzde 70'i telefonla olmak üzere Türkiye genelinde 10 bin 800 denekle yapılan araştırmada demokratikleşme paketine destek yüzde 72.1 çıktı. Ankete katılanların yüzde 50.5'i pakete tam destek verirken yüzde 21.6'lık bir oran ise 'yetmez ama evet' dedi. MAK Danışmanlık tarafından yapılan ankette deneklere 'Demokratikleşme paketini doğru buluyor musunuz?" sorusu yöneltildi. Bu soruya ankete katılanların yüzde 50.5'i 'evet', yüzde 21.6'sı 'yetmez ama evet' yanıtını verirken pakete 'hayır' diyenlerin oranı yüzde 19.4'te kaldı. Pakete 'yetmez ama evet' diyenlerle birlikte destek verenlerin oranı ise yüzde 72.1 oldu. Ankete katılanların yüzde 8.5'i ise 'kararsızım' yanıtını verdi. Anketin çarpıcı sonuçlarından birini ise paketle ilgili 'yetmez ama evet' görüşünü ortaya koyanlara yöneltilen 'Demokratikleşme paketinde başka ne olmalıydı?" sorusuna verilen yanıtlar oluşturdu. "Yetmez ama evet"çilerin yüzde 44'ü pakette 'kısmi af düzenlemesi'nin de olması gerektiği görüşünü dile getirirken bu soruya yüzde 26 oranında da "Ayasofya da camiye dönüşmeli" yanıtı verildi. Tekke, Zaviye ve medreselerle, cemevlerine statü kazandırılmasıyla ilgili düzenlemelerin pakette yer almasını isteyenlerin oranı yüzde 21'i buldu. Ankete katılanlara "Demokratikleşme Paketi'nde size göre olmasaydı dediğiniz madde var mı?" sorusu da yöneltildi. Bu soruya deneklerin yüzde 31'i 'Andımız" karşılığını verdi. Yine Pakette 3 seçenek halinde sunulan seçim sistemiyle ilgili öngörülen düzenlemeler konusunda da ankete katılanların yüzde 21'i "olmasa olurdu" görüşünü dile getirdi.

'CHP'NİN TEKLİFİ OLUMLU AMA ÖN ŞART YOK'
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Uzlaşılan maddeleri geçirelim" teklifi için, "Olumlu bir gelişme olarak değerlendirdik"dedi. Çelik partisinin MKYK toplantısı sonrası şunları söyledi : (CHP'nin 60 maddeyi geçirelim önerisi) Olumlu bir gelişme olarak değerlendirdik. Uzlaşma komisyonunun üzerinde mutabakata vardığı bu maddeleri 4 parti en seri şekilde meclisten çıkaralım. Ama MHP ve BDP "Biz yokuz" derse biz bunu CHP ile yaparız. Biz hemen diyoruz, grup başkanvekillerimiz, CHP grup başkanvekilleri ile irtibata geçecek ama önşart ve pazarlık olmayacak."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pakete kamuoyundan yüzde 72 destek çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN