Bakanlık korumalarına "test kriteri" getirildi

Giriş Tarihi: 15.10.2013 10:10 Güncelleme Tarihi: 15.10.2013 10:17

Bakanlık korumalarına ‘test kriteri’ geldi. Kadın korumalar en az 1.70, erkekler ise 1.85 cm olacak. 40 yaşından büyükler görev yapamayacak.

Başbakanlık Koruma Daire Başkanlığı'nın Kuruluş, Görev ve Çalışma Yönetmeliği'nde değişikliğe gidildi. Başbakanlık Koruma Dairesi'nde Güvenlik Sistemleri ve Teknik Şube Müdürlüğü'nden sonra Bakan Koruma Şube Müdürlüğü kuruldu. Yeni şube; 'Bakan Yakın Koruma' ve 'Bakan İkamet Koruma Büro Amirliği' olarak yapılandırıldı.

3 KİŞİLİK HEYET

İçişleri Bakanı Muammer Güler'in onayından sonra yürürlüğe girecek yeni yönetmelikle Başbakan Erdoğan ile bakanların güvenliğini sağlayan korumalar için 'test kriteri' getirildi. Başbakanlık'a seçilen polisler Koruma Dairesi'nce oluşturulan üç kişilik heyet tarafından testlere tabi tutulacak.

Testler; spor-kondisyon, savunma ve atış taktiklerini kapsayacak. Başarısız olan personel en az 5, en fazla 10 gün tamamlama eğitimine alınacak. Eğitim sonunda polisler tekrar teste sokulacak.

Testleri geçemeyen polisler koruma yapılmayacak. Başbakan'ı koruyan Karşı Saldırı Timi'nde (KST) görev yapacak kadın polisler en az 1.70 cm, erkek polisler ise 1.85 cm olacak. Teknik, eğitici ve sürücü personel hariç tüm polislerde 40 yaşından gün almamış olma şartı aranacak.

VIP KURSU ZORUNLU

Başbakanlık'ta çalışan tüm polislerin VIP (önemli kişileri koruma) kursuna katılması zorunlu olacak. Bina ve tesis koruma hizmetlerinde görevli polisler en az 4 yıl istihdam edilmeden Başbaşkanlık'ın başka birimlerine atanmayacak.

Ancak görevlerinde başarılı olan, yabancı dil seviyesi yüksek veya zorunlu spor dallarından ez az birinde başarı gösteren polislerde 4 yıl çalışma şartı aranmayacak.

Kaynak: BUGÜN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlık korumalarına "test kriteri" getirildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN