AB Raporu'nda Kıbrıs desteği

Avrupa Komisyonu'nun bugün açıklayacağı Türkiye İlerleme Raporu'nda, 4 Kasım'da başlaması planlanan yeni Kıbrıs müzakerelerine destek veriliyor

Giriş Tarihi: 16.10.2013
Gözler, Avrupa Komisyonu'nca bugün açıklanacak olan Türkiye İlerleme Raporu'na çevrildi. İlerleme Raporu'nda BM denetiminde 4 Kasım'da başlaması planlanan yeni Kıbrıs müzakerelerine destek veriliyor. ABHaber'e göre, İlerleme Raporu'nda Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün olumlu yansımaları olacağı belirtilirken bu çerçevede AB olarak yardıma hazır olunduğu mesajı veriliyor. AB Kıbrıs sorunuyla ilgili net siyasi bir mesaj vererek çıkış yolunun BM müzakereleri doğrultusunda bir çözüm olduğuna işaret edildiği raporda Kıbrıs sorununun çözümün Güney Kıbrıs'taki ekonomik krize olumlu katkı sağlayacağı da ifade ediliyor. Türkiye'nin AB yolunda gösterdiği ilerme ve eksikliklerinin değerlendirildiği yıllık raporda Gezi Parkı protestolarına da yer verilmesi bekleniyor.

PAKET DE GİREBİLİR

Deutsch Welle, İlermeme Raporu'na ilişkin haberinde Gezi Parkı olaylarının yanı sıra "Demokratikleşme Paketi"nin de ele alınacağı beklentisine dikkat çekiyor. AB'nin geçen hafta Ankara'nın yeni "Demokratikleşme Paketi"nden duyduğu memnuniyeti dile getirdiğine, AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle'nin de din özgürlüğü ve Kürtler için getirilen kolaylıkları bir adım olarak gördüğünü söylediğine işaret ediliyor. AB'nin Türkiye Büyükelçisi Jean-Maurice Ripert'in ise, Gezi Parkı protestolarını, Türk toplumu için bir devrim niteliğinde gördüğünü temel hakların durumunun da çok iç açıcı olmadığını düşündüğü kaydedildiği haberde Türkiye'de AB üyeliğine destekteki gerilemeye de vurgu yapılıyor. Haberde Alman Marshall Fonu'nun Transatlantik Eğilimler anketine göre, Türkiye'de yaşayanların yüzde 44'ünün AB üyeliğini desteklediği vurgulanırken bu oranın 2004'te yüzde 73 olduğu anımsatılıyor.

FÜLE'DEN 'MUHAMMED' HATLI TABLO ÖNÜNDE GENİŞLEME MESAJI
AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, bugün açıklanacak genişleme paketi öncesinde görüntülü mesaj yayımladı. Hz. Muhammed'in adının yazılı olduğu hat tablosu önünde mesaj veren Füle, ekonomik krize rağmen genişleme taahhüdüne bağlı olduklarını vurguladı. Nobel Komitesi, geçtiğimiz yıl İkinci Dünya Savaşı sonrası en başarılı barış projesi olarak nitelendirdiği AB'ye Barış Ödülü'nü vermiş, Türkiye'ye adaylık statüsü verilmesini de övmüştü. AB'ye aday olan ya da aday olmak isteyen ülkelere gereken tüm desteği sağlayacaklarını vurgulayan Füle, "Nobel ödülünü boşuna almadık" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB Raporu'nda Kıbrıs desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN