Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ağar'a 16 müebbet

16 faili meçhul ile ilgili soruşturmayı yürüten savcı Bilgili, iddianamede cinayetlerin Ağar'ın bilgisi dahilinde hazırlanan ölüm listesiyle yapıldığı görüşünü savundu

Giriş Tarihi: 18.10.2013
Ankara adliyesinde 1990'lı yıllarda işlenen faili meçhul 16 cinayet için soruşturma yürüten TMK 10 savcısı Mustafa Bilgili iddianameyi tamamladı. Bayram sonrası mahkemeye teslim edilecek iddianamede Korkut Eken, İbrahim Şahin ve özel harekât polislerinin, dönemin Emniyet Genel Müdürü Ağar'ın bilgisi dahilinde hazırlanan ölüm listesiyle "Kürt Ulusal Meclisi" infazları gerçekleştirdikleri iddia edildi. Savcı Bilgili her olay için sanıklara ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmesini istedi. Zaman aşımı nedeniyle dosyadan ayrılarak açılan Altındağ İlçe Nüfus Müdürü Abdülmecit Baskın cinayetine yönelik hazırlanan ve mahkeme tarafından kabul edilen iddianameye eklenecek iddianamenin bayramdan sonra mahkemeye teslim edeceği öğrenildi. Savcı iddianamede 1700 sayfalık delil klasörü oluşturdu. Döneme ilişkin hazırlanan Meclis Faili Meçhul Siyasi Cinayetleri Araştırma Komisyonu raporu da iddianameye girdi. Eski özel harekât polisi Ayhan Çarkın ve diğer şüphelilerin ifadelerinin yanı sıra daha önce Yargıtay'da verilen kararlar ve otopsi tutanakları da dosyada yer aldı. Her cinayet için ayrı değerlendirme yapan savcılık, şüpheliler Ağar ve beraberindekiler için 16 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.

TUTANAKLAR ÖRTÜŞÜYOR

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 3 yıl önce faili meçhul cinayetler kapsamında eski özel harekât polisi Ayhan Çarkın'ın ifadeleriyle harekete geçmişti. İfadelerin ardından gelen operasyonda 7 eski özel harekât polisinin göz altına alınmasıyla süreç başlatıldı. Savcı Bilgili tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Çarkın'ın bazı cesetlerin yerlerini göstereceğini açıklamasıyla yer gösterme yapıldı. Savcılık olaylara ilişkin ilk tutulan olay yeri tutanakları ile Çarkın'ın yer göstermelerini karşılaştırdı. İddianamede Savcı, Çarkın'ın ifadeleri ile olay yeri göstermede anlatılanların örtüştüğü tespitini yaptı. Çarkın savcılığa verdiği ifadelerinde dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar'ı olayların elebaşı olarak nitelendirirken, İbrahim Şahin'in faili meçhul cinayetlerde 'ölüm timi'nin başı olduğunu söylemişti. Çarkın, Ömer Lütfü Topal'ın infazının kumarhanelerinin ele geçirilmesi için yapıldığını iddia ederek, "Biz devlet için yaptığımızı biliyorduk ama devlet için değilmiş" şeklinde pişmanlığını dile getirmişti. Efeoğlu'nu kendi elleriyle gömdüğünü itiraf eden Çarkın, "Ayhan Efeoğlu'nu bizzat ellerimle gömdüm. Bana şu bombayı imha et diye paket verdiler. Götürdüm içerisinden insan çıktı. Bu şahsın Ayhan Efeoğlu olduğunu öğrendim" demişti.

CEZAYA KONU CİNAYETLER
İddianamede 1990'lı yıllarda öldürülen Avukat Yusuf Ekinci, Avukat Faik Candan, Müfettiş Namık Erdoğan, işadamı Behçet Cantürk ile şoförü Recep Kuzucu, Cantürk'ün yakını müteahhit Fevzi Aslan ile kardeşi Şahin Aslan, Behçet Cantürk'ün avukatı Medet Serhat, Medet Serhat'ın şoförü İsmail Karaalioğlu, işadamı Savaş Buldan, Savaş Buldan'ın akrabaları Hacı Koray ve Adnan Yıldırım, İranlı Lazem Esmaeli ve Asger Simitko, ANAP'lı Keskin İlçe Başkanı Metin Vural cinayetleri yer alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağar'a 16 müebbet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN