Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Biz slogan değil icraat milliyetçisiyiz'

"Türk dünyası ile bir olduk" diyen Başbakan Yardımcısı Bozdağ, "Türküm, doğruyum diyerek değil, Türk'e ve Türk'ün eserlerine sahip çıkarak atalarımıza olan borcu ödüyoruz" mesajı verdi

Giriş Tarihi: 18.10.2013
Andımızın kaldırılması ile başlayan tartışmaları ve muhalefetin tutumunu eleştiren Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, SABAH'a "Biz slogan değil, icraat milliyetçisiyiz" dedi. Dünyanın neresinde olursa olsun ecdadın izine, eserlerine, sahip çıktıklarını vurgulayan Bozdağ, "Her gün 'Türküm, Doğruyum, Çalışkanım' demek yerine Balkanların ovalarındaki ve dağlarındaki, Afrika'nın uçsuz bucaksız çöllerindeki ecdad yadigarı eserleri ayağa kaldırarak atalarımıza olan vicdan borcumuzu ödüyoruz" diye konuştu. Bozdağ, 'Söylem değil, icraat milliyetçiliğini' şu sözlerle anlattı:
Türkiye'nin Türk Dünyası ile olan ilişkileri AK Parti döneminde önemli yükseliş gösterdi. 2009'da Türkçe konuşan ülkeler arasında işbirliğini artırmaya yönelik, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi'ni kurduk. Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi'ni (Türk-Pa) kurduk. 2010'da Yurtdışı Türkleri ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nı kurarak gurbetteki insanımıza olması gerektiği gibi ve devlet imkanları ile ulaşmaya başladık.

TÜRKÇE ÖĞRETİYORUZ

İlk defa 2007 yılında çıkartılan kanunla Yunus Emre Vakfı ve Enstitüsü'nü kurduk. Enstitü bünyesinde açılan Yunus Emre Türk Kültür Merkezleri'nde dünyaya Türk kültürünü ve Türkçe'yi öğretiyoruz. Halen yurtdışında; Brüksel, Tiran, İşkodra, Saraybosna, Foynitsa, Tiflis, Londra, Tahran, Tokyo, Astana, Lefkoşe, Priştine, Prizren, Köstence, Beyrut, Üsküp, Kahire, Bükreş, Şam ve Amman olmak üzere 32 ayrı yerde Yunus Emre Türk Kültür Merkezi açtık.
TİKA aracılığıyla yurtdışındaki ecdad yadigarı eserleri ayağa kaldırıldık. Genelkurmay Başkanımızın ziyaret ettiği Kosova'daki Prizren Sina Paşa Camimi TİKA tarafından restore edildi. Moğolistan'da bulunan ve Türk Edebiyatı'nın ilk örneklerinden olan Orhun Abideleri'ne giden yol ilk defa AK Parti iktidarı tarafından yapıldı. 46 kilometrelik Bilge Kağan Karayolu'nun yapımını TİKA gerçekleştirdi. Büyük Selçuklu Sultanları'ndan Sultan Melikşah'ın oğlu Sultan Sancar'ın Türkmenistan'da bulunan türbesini restore ettik. Bosna-Hersek'in sembollerinden olan ve savaşta yıkılan Mostar Köprüsü de aslına uygun olarak yeniden inşa ettik. Makedonya Üsküp'teki Mustafa Paşa Camii'ni ve daha pek çok ecdad yadigarı camii aslına uygun restore edip hizmete sunduk.
Yıllardır yalnızlığa terk edilen yurtdışındaki Türk vatandaşlarımıza soydaşlarımıza sahip çıktık. 2010 yılında Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı'nın kurduk. "Nerede bir vatandaşımız, nerede bir soydaşımız ve nerede bir akrabamız varsa Türkiye oradadır" diyerek dünyanın dört bir yanındaki vatandaş akraba ve soydaşlarımıza sahip çıkmaktır gerçek milliyetçilik. Yurtdışındaki vatandaşlarımızı güçlü ve istikrarlı Türkiye'nin her zaman yanlarında ve arkalarında olduklarını bilerek başları dik dolaşıyorlar.

Ayıpları kaldırıyoruz
Yozgat'ın Sorgun ilçesindeki bayramlaşma programına katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Hükümetlerimiz, bir yandan ekonomide, bir yandan altyapıda, üstyapıda, bir yandan eğitimde, sağlıkta, emniyette, adalette pek çok adım atarken, öte yandan da demokrasi, insan hakları, hürriyet, adalet gibi alanlarda Türkiye'nin açıklarını kapatmak, ayıplarını ortadan kaldırmak ve milletimizi topyekun daha güçlü bir şekilde ileriye taşımak için gecesini gündüzüne kattığı bir çalışmayı ortaya koymaktadır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Biz slogan değil icraat milliyetçisiyiz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN