Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Devasa binalar Kâbe'yi esir aldı"

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Mekke'deki yapılaşmayı "Otellerimiz lüksleşiyor, Kâbe manzaralı odalarımız artıyor. VIP hacı, lüks hacı çoğalıyor. Ama haccın ruhu azalıyor" sözleriyle eleştirdi

Giriş Tarihi: 18.10.2013
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, devasa binalar altında Kâbe'nin esir bırakıldığına işaret ederken, "Otellerimiz lüksleşiyor, Kâbe manzaralı odalarımız çoğalıyor. VIP hacı, lüks hacı çoğalıyor. Ama haccın ruhu azalıyor. Haccın çok müthiş dönüştürücü bir yönü var. Eğitici yönü var. Bunların zayıflamaya başladığını görüyoruz doğrusu. Bundan irkiliyorum" dedi. TRT Türk yayınına katılan Görmez hac ibadeti noktasında bütün İslam ülkelerinin, bütün dünya Müslümanlarının bir sorunla karşı karşıya olduğuna işaret ederek şunları söyledi: "Milyonlarca talep var. Şu anda dünyada yılda 20 milyon hacca gelme talebi var. Mevcut durumun on katıdır bu talep. Bu sene 2.5 milyondu. Kaçaklarla 3 milyonu bulmuştur. Bütün bu genişletme çalışmaları sonuçlansa dahi bu sayı 5 milyonu geçmeyecektir. Gönül isterdi ki baştan itibaren Medine ve Cidde düzlüklerinde birer uydu kent kurulabilseydi. Mekke'nin altından metrolarla ulaşım sağlanabilseydi. İbadet mekanları bu kadar daraltılmayıp devasa binalar altında Kâbe esir bırakılmasaydı. Ne zaman gitsem o etrafındaki binalardan dolayı kalbimde Kâbetullah'ın mahzun olduğunu düşünüyorum" dedi.

İMKÂNLAR ARTTI AMA...

İmkanların arttığına işaret eden Görmez, "Otellerimiz lüksleşiyor, Kâbe manzaralı odalarımız çoğalıyor. VIP hacı lüks hacı çoğalıyor. Ama haccın ruhu azalıyor. Haccın çok eğitici ve dönüştürücü bir yönü var. Bunların zayıflamaya başladığını görüyoruz doğrusu. Bundan irkiliyorum. Ben geçen sene şahit oldum. Bir hacı Arapça olarak telefonla "Brezilya'daki iş ortağımı bana bağla' diyor tavaf esnasında. Bir taraftan da kamerayla çekiyor. Bunlar çoğalıyor. Bizim kendi hacılarımız içerisinde de çoğalıyor maalesef" diye konuştu.

GÜL'ÜN ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün hac ziyaretini değerlendiren Mehmet Görmez şunları söyledi: "Bir Müslüman ülkenin cumhurbaşkanının, başbakanının veya yetkililerinin hac ibadeti gibi büyük bir ibadeti yapması, orada dünya Müslümanları ile görüşmesi, dünya Müslümanlarının temsilcileri ile buluşmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Şahsen bir vatandaş olarak sevinçle karşıladığımı ifade etmek istiyorum. Bugün hakikaten başkanlık olarak bizleri onurlandırmasından büyük bir mutluluk duydum. Çok güzel bir atmosfer oluştu."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Devasa binalar Kâbe'yi esir aldı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN