Putin'le kasım sonu Moskova randevusu

Erdoğan, kasım ayı sonunda gideceği Rusya'da Devlet Başkanı Putin ile bir araya gelecek. Görüşmenin önemli gündem maddelerinden biri de Suriye

Giriş Tarihi: 18.10.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 21-22 Kasım'da Rusya ve Türkiye arasında ortak bakanlar kurulu gibi çalışan Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısı için Rusya'nın başkenti Moskova'yı ziyaret edecek. Kalabalık bir heyetle Moskova'ya gitmesi beklenen Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le ikili ve heyetler arası görüşmeler yapacak. İkili ticari ve yatırım ilişkilerinin yanı sıra başta Suriye olmak üzere Ortadoğu'da yaşanan sorunlar masaya yatırılacak. Erdoğan'ın Putin'le ikili görüşme yapacağını kaydeden Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksey Meşkov, Ankara ve Moskova'nın ortak hedeflerinin Suriye'de akan kanın bir an önce durdurulması olduğunu söyledi. RİA Novosti haber ajansına konuşan Meşkov, Suriye konusunda Ankara ve Moskova'nın farklı yaklaşımlarını şu şekilde değerlendirdi: "Bölgesel ve uluslararası sorunlar Türkiye ile çok boyutlu ortaklık çerçevesindeki işbirliğimizin sadece bir ayağı. Suriye konusunda Türk partnerlerimizle diyalog içindeyiz. Evet, yaklaşımlarımız farklı, ama hedefimiz tek: Suriye'de kan dökülmesini sona erdirmek. Türkiye yakın komşumuz, bölgede eski ve güvenli partnerimiz. Birçok alanda ilerleyen karşılıklı işbirliğimiz nitelikçe yeni düzeye ulaştı. Enerji dahil bazı alanlarda biz stratejik ortaklıktan bahsediyoruz." Dördüncü ÜDİK toplantısı çerçevesinde Erdoğan ve Putin'in Moskova'da bir araya geleceğini belirten Rus Dışişleri Bakan Yardımcısı, "Rusya Devlet Başkanı Putin'in Aralık 2012'de Türkiye'ye yaptığı ziyarette Rusya Devlet Başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı başkanlığında ÜDİK 3. toplantısı başarıyla gerçekleşti. Şimdi ÜDİK 4. toplantısına hazırlanıyoruz. Bu toplantı sırasıyla Moskova'da sonbaharın sonunda gerçekleşecek. Ülke liderleri yıl içinde yapılan işbirliği sonuçlarını ele alacak ve perspektif hedeflerini ortaya koyacak" dedi. ÜDİK çerçevesinde ikili ilişkileri yüksek değerlendiren Meşkov, "İlişkilerimiz ikili diyalogun güzel kurulan mekanizmasına dayanıyor" şeklinde konuştu. Mersin Akkuyu nükleer santralinin ikili işbirliğinde önemli proje olduğuna dikkat çeken Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı, "Güney Akım doğalgaz boru hattı gibi diğer önemli proje de gerçekleşiyor. Bu hat Karadeniz'de Türkiye'nin ekonomi sahasından geçecek. Ticari-ekonomik işbirliği, bölgesel ilişkiler artıyor" ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN 'METRO'DA
Hollanda'da yayımlanan Metro gazetesi, reklam afişlerinde Başbakan Erdoğan'ı kullandı. Dünya liderlerinin yer aldığı seri reklam çalışmasında Erdoğan, Tibet'in sürgündaki lideri Dalay Lama ile metro beklerken görülüyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Putin'le kasım sonu Moskova randevusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN