Kaçırılan 2 Türk pilota takaslı özgürlük umudu

Giriş Tarihi: 19.10.2013

Lübnan'da kaçırılan 2 Türk pilot ile Suriye'de rehin tutulan 9 Lübnanlının takası için düğmeye basıldı. Davutoğlu, "Günler, saatler içinde pilotlarımıza kavuşacağız" dedi

Beyrut'ta 9 Ağustos'ta silahlı kişilerce kaçırılıp rehin tutulan THY pilotları Murat Akpınar ve Murat Ağca takas ile özgür kalmak üzere. Kendilerini "İmam Rıza'nın Ziyaretçileri" olarak adlandıran grubun pilotlarımızı serbest bırakmak için şart koştuğu Suriye'deki rehin 9 Lübnanlı dün gece Türkiye'ye getirildi. Böylece pilotlarımıza özgürlüklerini sağlayacak takas işlemi fiilen başladı.

LÜBNAN'DAN MUTLU HABER

Pilotların kurtarılması ile ilgili ilk açıklamayı gün içinde Başbakan Erdoğan yaptı. Pilotlardan Murat Akpınar'ın İzmir'de bulunan eşi Dilek Akpınar'ı arayıp Kurban Bayramını kutlayan Başbakan Erdoğan, "En kısa sürede pilotlara ulaşacağız. Hayırlı, mutlu sona çok yakınız her an netice alabiliriz" ifadelerini kullanarak planlanan takas işleminin ilk sinyalini verdi. Geceyarısı ise Lübnan İçişleri Bakanı Mervan Şerbil, Türkiye'yi sevindiren gelişmeyi duyurdu. Suriye'de rehin tutulan 9 Lübnanlı'nın Türkiye'ye doğru yola çıktığını belirten Şerbil, "Kaçırılan Türk pilotların serbest bırakılması ise yakın" dedi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise, Lübnan'da kaçırılan Türk pilotlarla ilgili çok olumlu gelişmeler yaşandığını ve konunun büyük ölçüde hallolduğunu söyledi. Davutoğlu, "Saatler, günler itibarıyla inşallah pilotlarımıza kavuşacağız. Bu konuda engellerin büyük ölçüde kalktığını söyleyebilirim" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaçırılan 2 Türk pilota takaslı özgürlük umudu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN