Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lübnan'da kaçırılan iki pilot İstanbul'da

Lübnan'da havalimanı yakınlarında 9 Ağustos günü kaçırılan pilotlar Murat Akpınar ve Murat Ağca 72 gün sonra Beyrut'ta serbest bırakıldı Pilotlar Katar Havayolları'na ait uçakla saat 23.15'te İstanbul'a geldi. Başbakan Erdoğan alanda karşıladığı pilotlara "geçmiş olsun" dileğinde bulundu

Giriş Tarihi: 20.10.2013

Lübnan'da 72 gün önce kaçırılan iki Türk pilot Murat Akpınar ve Murat Ağca dün gece 20.00 sıralarında serbest bırakıldı. İki pilot saat 23.15 sıralarında ise Katar uçağıyla İstanbul'a getirildi. Akpınar ve Ağca burada sevinçle karşılandı. 9 Ağustos günü Beyrut'ta kaçırılan iki Türk pilotun serbest bırakılması ile ilgili bayramda adeta zamana karşı bir yarış yaşandı. Başbakan Erdoğan'ın cuma günü gündüz saatlerinde pilotlarla ilgili "Mutlu sona çok yakınız" demesinin ardından hızlı bir trafik başladı. Türkiye, Lübnan ve Suriye arasında yaşanan başdöndürücü diplomasi trafiğinde önce "Kuzey Kasırgası Tugayı" adlı muhalif güçler tarafından 1 yıl önce Halep'te kaçırılan 9 Lübnanlı Şii krizi çözüldü. Üç aşamalı olduğu ileri sürülen plana göre Suriyeli muhalifler, Lübnanlı 9 kişiye karşılık Beşar Esad rejiminin Şam'da hapsettiği 200 kişinin serbest bırakılmasını istedi. Ajansların haberine göre Esad'ın salıverdiği 200 muhalif daha sonra Türkiye'ye giriş yaptı. Bu kişilerin Türkiye topraklarına ulaştığının onaylanmasının ardından ikinci aşamaya geçildi.

İKİNCİ AŞAMA
Suriye'de rehin tutulan 9 Lübnanlı Hacı da önceki gece İstanbul'a getirildi. Bir gün sonra yani dün 9 Lübnanlı bu kez Katar ve Türkiye'nin arabuluculuğunda Katar Dışişleri Bakanı Halid el Atiyye ve Lübnan Genel Güvenlik Müdürü Abbas İbrahim'in de bulunduğu uçakla İstanbul'dan Beyrut Havalimanı'na götürüldü. Lübnan'dan Fransızca yayın yapan L'Orient Le Jour adlı gazetenin verdiği bilgiye göre muhaliflerce Hizbullah üyesi oldukları iddiasıyla kaçırılan rehineler burada Abbas İbrahim'e teslim edildi. Edinilen bilgiye göre, planın üçüncü aşamasında ise Türk pilotların serbest bırakılması vardı. Lübnanlı 9 kişinin Beyrut'a inmesinin ardından Lübnan İçişleri Bakanı Mervan Şerbil, "Türk pilotları teslim almak üzereyiz. Esir değiş tokuşu aynı anda gerçekleşecek" dedi. Kısa bir süre sonra da Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız'ın Beyrut Havaalanı'na geldiği gözlendi.

ORADA YAŞANANLARI ANLATTIÜÇÜNCÜ AŞAMA
Ajanslar göre eş zamanlı olarak, Şii rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamak için Suriyeli muhaliflere baskı yapmak amacıyla Beyrut'ta kaçırılan THY pilotları Murat Akpınar ve Murat Ağca da özgürlüklerine kavuştu. İki pilotumuz serbest kaldıktan sonra Beyrut Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Murat Akpınar ve Murat Ağca daha sonra helikopterle Beyrut'taki Rifat Hariri Havaalanı'na indi. Burada Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız ile bir süre görüşen Türk pilotlar saat 21.00'de ise Katar Havayolları'na ait bir uçakla Türkiye'ye hareket etti.

İSTANBUL'A GELDİLER
Akpınar ve Ağca'yı İstanbul'a getiren uçak, saat 23.15'te Atatürk Havalimanı'na indi. Pilotlar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile aileleri tarafından karşılandı. Başbakan Erdoğan aprona girerek, uçağın merdivenlerinin önüne geldi. Bu sırada alkışlar eşliğinde pilotlar uçaktan indi. Erdoğan, pilotlara "Geçmiş olsun" ve "Hoşgeldiniz" derken, pilotlar ailelerine sarılarak hasret giderdi. Akpınar, Erdoğan'a teşekkür ederek "Devletimiz bizim arkamızda. Buna sonuna kadar inanıyorduk. Biz buraya geldiğimizde kaçıranların hayallerinde iki tane Türk pilot kaldı. Bir tanesi çocuğuna Murat adını koyacak. Başbakan'ın evime yaptığı ziyaret, Cumhurbaşkanı'nın ailelerimizi kabul etmesi bize dayanma gücü verdi" derken, Ağca'da "Kötü bir muamele görmedik" dedi.

LÜBNAN'DAN ÖVGÜ
Bu arada Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri ile eski Başbakan Hariri Türkiye'ye sürecin çözümüne yaptığı katkıdan dolayı teşekkür etti. Lübnan Cumhurbaşkanı Süleyman da 9 rehinenin ülkeye dönüş sürecinin hızlanması gerektiğini vurguladı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Lübnan'da kaçırılan iki pilot İstanbul'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN