Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gözler Bakanlar Kurulu’nda

Kurban Bayramı'nı da kapsayan 9 günlük uzun tatilin ardından Türkiye'yi yoğun bir gündem bekliyor. Bugünkü Bakanlar Kurulu'nda askerliği 3 ay kısaltan kararname ele alınacak.

Giriş Tarihi: 21.10.2013 09:41 Güncelleme Tarihi: 21.10.2013 10:14

Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanacak. Erdoğan'ın başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina'da saat 11.00'de başlaması beklenen toplantıda, Askerlik süresinin 15 aydan 12 aya indirilmesini içeren kararın da alınması bekleniyor.

Kademeli olarak 70 bin askerin erken terhisine olanak sağlayacak olan askerlik süresine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı yeterli olacak.

Bakanlar Kurulu'nda uzun dönem askerlik süresinin 15 aydan 12 aya düşürülmesi konusunda karar alınacak ve erken terhisin hangi tarihten geçerli olacağı da belirlenecek.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Sivas İl Başkanlığı'nın düzenlediği bayramlaşma programında gazetecilere yaptığı açıklamada uzun dönem askerlik süresinin 12 aya indirilmesine ilişkin "Pazartesi günü Bakanlar Kurulu var. Bakanlar Kurulu'nda, Genelkurmay Başkanlığımızın yapmış olduğu bir çalışma gelecek. Dolayısıyla bu çalışmaya göre, Bakanlar Kurulunda tarihi belirlenecek. Diyelim ki önümüzdeki yılın Mart ayını geçmeyen bir tarihten hangisi olursa Bakanlar Kurulunda belirlenecek. Az bir süre kaldı. Karar çıkınca da 70 bine yakın insanımız tezkere alacak. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun" diye konuşmuştu.

Kısa dönem ise herhangi bir çalışma beklenmezken Bakan Yılmaz, buna ilişkin de "Kısa dönemi kapsayan bir çalışma yok. Kısa dönem, biliyorsunuz 6 ay. Göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor" şeklinde konuşmuştu.

Üniversite mezunlarından askerliğini 12 ay yedek subay olarak yapanlara 2 bin Türk lirasının üzerinde maaş verildiğini ifade eden Yılmaz, "Birçok kardeşimiz bana uzun dönem yapmak istediğini söylüyor. Kısaltmayı isteyen de yok, onu da belirtmek isterim" ifadelerini kullanmıştı.

Bakanlar Kurulu toplantısında ayrıca diğer iç ve dış gelişmeler de etraflıca değerlendirilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gözler Bakanlar Kurulu’nda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN