'Ağaçların daha fazlası dikilecek'

Giriş Tarihi: 23.10.2013

Bakan Bayraktar, ODTÜ'de sökülen ağaçların büyük bölümünün Ankara'da başka yerlere dikileceğini, yol yapımının tamamlanmasının ardından ise bölgenin eskisinden daha fazla ağaçlandırılacağını söyledi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ODTÜ arazisinden geçen yol için sökülen ağaçların büyük bölümünün, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından başka yerlere dikileceğini belirterek, "Bununla da yetinmeyecek, yol çalışmasında söktüğümüz ağaçların daha fazlasını bittikten sonra oraya dikeceğiz" dedi. İmar planına itirazları da değerlendirebileceklerini kaydeden Bayraktar, İmar Kanunu'ndaki "ana yollar, düzenleme ortaklık payı olarak bedelsiz terk edilecektir" maddesinin, ODTÜ'de tam uygulanmadığını da vurguladı. Bayraktar şöyle konuştu: "Her planda yüzde 40'a kadar düzenleme ortaklık payı vardır. ODTÜ'de düzenleme ortaklık payını çok kısıtlı tuttuk. Yolların hukuki statüsü belli, hiçbiri mülkiyete konu edilemez."

EROĞLU: YOL AÇILACAK

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, da "Bu ağaçlar kesiliyorsa eğer, bunlar ya bir yere taşınır ya da 5-10 kat fazlası bir yere dikilir. Neticede bu ihtiyaç. Ankara büyüyor. Şehrin dış bölgelerini birbirine ve merkeze bağlayan paralel yolların açılması lazım" dedi.

MÜDAHALE AÇIKLAMASI
İçişleri Bakanı Muammer Güler ise ODTÜ'de kamu hizmeti engellenmediği sürece polisin müdahalesinin olamayacağını belirterek şunları söyledi: "Kamu hizmetini havai fişeklerle, taşla, sopayla, molotof kokteyllerle engellemeye çalışmak kanunsuzdur. Biz de tedbirimizi alıyoruz." ODTÜ mezunu Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da "Yol da yapacağız, çevreyi de koruyacağız. İkisini aynı anda yapacağız, 'ya o, ya bu' demeyeceğiz. Hem ekonomimiz büyüyecek, hem yoksullukla mücadele edeceğiz, hem de çevreyi koruyacağız" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ağaçların daha fazlası dikilecek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN