Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Sonuna kadar sahip çıkar, icazet almayız'

Giriş Tarihi: 23.10.2013

Fidan ve Org. Özel ile ilgili haberlere ateş püsküren Erdoğan, "Sonuna kadar sahip çıkarız ve onun icazetini de birilerinden almayız. Bir şikâyet varsa, değerlendiririz, gereğini yaparız" dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan partisinin TBMM grup toplantısında ve daha sonra katıldığı Etlik Şehir Hastanesi temel atma töreninde gündeme ilişkin önemli mesajlar verdi. MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel hakkında çıkan haberleri eleştiren Erdoğan "Sonuna kadar sahip çıkarız" dedi. Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:
Bu bölgede güçlü bir Türkiye istemeyen, engellemek için her yola başvuran odaklar var. Bizim ülke olarak 30 yıldır yaşadığımız kanlı terörü, diplomatik boyutuyla da analiz etmemiz gerekiyor. Dışarıda pişirilen zehirli aşlar, içeride servis edildi. 11 yıldır sadece içerideki karanlık odaklarla mücadele etmiyoruz, dışarıda da yoğun mücadele halindeyiz.
Türkiye, üzerinde ameliyat yapılacak ülke değildir. Malum çevreler, özellikle sistemli şekilde yürütülen kampanyaları ve onların ardındaki asıl niyetlerini bilmediklerimizi zannediyorlar. Hepsini biliyoruz.
(BDP'ye) Birileri çıkıp da 'İmralı'ya kim gider, kim gelir...' Bunun kararını vermek, tamamen Hükümet'e aittir. İster gönderir, ister göndermez. Hükümet'e veya Adalet Bakanlığı'na kimsenin rota çizme yetkisi yoktur. Yeri gelir gönderilir, yeri gelir gönderilmez. Onun için herkes haddini bilecek. Ülkemizin hassasiyetleri nedeniyle eğer bazı konularda sessiz kalıyorsak, bu sessizliğimiz, bazılarına prim olarak da asla kabul edilmesin. Bu ülkemizin huzuru içindir.
(Suriye) Biz bir varil petrol, bir avuç elmas, bir çuval altın ya da iktidar ve güç hırsı için kardeşini satacak millet değiliz. Dostumuza dost oluruz, düşmanlık taslayana gerekeni hiç tereddüt etmeden yaparız.

ARTIK YENİ TÜRKİYE VAR

Türkiye, eski Türkiye değildir. Türkiye'nin söyleyecek sözü, hedefleri, idealleri, tezleri var. İçerde ve dışarıda, koro halinde yürütülen kampanyalar, yeni Türkiye'ye asla zarar veremez.
MİT Müsteşarımız ile uğraşılıyor. Kim uğraşıyor? İçeriden de uğraşanlar var, dışarıdan da. Biz memnun olduğumuz bürokratımıza, teknokratımıza sonuna kadar sahip çıkarız ve onun icazetini de birilerinden almayız. Bir şikayet varsa, değerlendiririz. O zaman da gereğini yaparız. Aynı şekilde Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ile de son zamanda çok uğraşanlar var. Yok 'Genelkurmay Başkanı ilgilenmiyordu, yok 'takip etmiyordu.' İlgilenmediğini nereden biliyorsun? Biz Genelkurmay Başkanımız ile rutin olarak her hafta fevkalade bir şey olmadığı zaman tüm durumları değerlendiririz ve atılması gereken adımlar varsa, atarız. Ama kimse Silahlı Kuvvetlerimizi de aynı şekilde bir zan altına sokma gayretine girmesin. Bunlar ülkemize zarar verir. Aynı şey istihbarat örgütlerimiz için de böyledir. Yıllarca bizler istihbarat örgütlerinin nasıl çalıştırıldığını bu ülkede biliyoruz. Ama artık böyle çalışan bir istihbarat teşkilatı yok. Her şeye, gece gündüz demeden, 24 saat anlayışıyla çalışan bir anlayış vardır. Bu anlayışı gölgeleme gayretine girenler kaybederler, kazanmazlar. Onun için de kayıp da kazanç da ortadadır.

'CAMİYİ YIKARIZ'
(ODTÜ yolu) En yeni ülkelere git, yolların ormanların içinden nasıl gittiğini görürsünüz. Yol uğruna her şey feda edilir, çünkü yol medeniyettir ama medeni olmayanlar yolun kıymetini bilmezler, anlamazlar. Bizim değerlerimizde yol engel tanımaz. Önünde cami bile olsa eğer yol oradan geçecekse, biz o camiyi yıkarız, gideriz o camiyi başka bir yerde inşa ederiz. Şu anda da bakıyorsunuz birileri çıkıyor, bu yolu kesmek, engellemek istiyor. Kim? Bütün yolsuzlukların mimarı olan CHP. Onların anlayışında yol yok, yolsuzluk var. Geçmişte bu işi eşkıyalar yapardı, şimdi de modern eşkıyalar yapıyor. Biz yol kesenlere karşı çelik vücudumuzu koyduk, yolları açarak, yola devam edeceğiz. Çünkü bu yollar halk için yapılıyor. Ama adında halk olup halktan bihaber olanlar, anlamaz.
Öte yandan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas dün Başbakan Erdoğan'ı telefonla aradı. Abbas görüşmede iki Türk pilotun serbest bırakılmış olmalarından mutluluk duyduğunu ifade etti.

'AB'nin de özeleştiri yapma zamanı geldi'
Başbakan Erdoğan, AB'nin ilerleme raporunu eleştirerek, şunları söyledi: "Bu rapor elbette bizim için karne değil. Türkiye'ye karne verecek yegane merci hiç kuşkusuz milletimizin ta kendisidir. AB'nin müzakere sürecindeki isteksiz ve oyalayıcı tavrını, biz bu raporda görmek isterdik. Kimi hususlarda Türkiye'nin eleştirildiği kadar, AB'nin ve bazı üye ülkelerin Türkiye'ye yönelik eleştirildiğine bu raporda şahit olmak isterdik. Açıkçası, Suriye ve Mısır'da yaşanan olaylardan sonra Avrupa Komisyonu'nun aday ülkelerle birlikte, üye ülkeler ve AB için de bir ilerleme raporu hazırlaması kaçınılmaz hale gelmiştir. AB'nin tek derdi Türkiye'ye mi ilerleme raporu hazırlamaktır? Bunun dışında hiçbir görevi yok mu? Aday ülkelerini eleştirmek de son derece cömert olan AB'nin, kendi öz eleştirisini yapmasını, kendi ilerleme raporunu yazmasını samimiyetle bekliyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sonuna kadar sahip çıkar, icazet almayız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN