Üç yıl sonra ilk randevu

AB Dışişleri Bakanları, "Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu" faslının açılmasını onayladı. Üç yıl aradan sonra ilk başlık 5 Kasım'da açılacak

Giriş Tarihi: 23.10.2013
Lüksemburg'da dün toplanan Avrupa Birliği Genel İşler Konseyi'nden Türkiye'yle müzakerelerde 22 numaralı "bölgesel politika ve yapısal araçların koordinasyonu" başlığının açılmasına onay çıktı. Başlığın resmen açılması için 5 Kasım'da Brüksel'de Hükümetler Arası Konferans (HAK) düzenlenecek. HAK'ta Türkiye'yi AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın temsil etmeleri öngörülüyor. Normal şartlarda 25 Haziran'da açılması gereken ancak Almanya'nın engellemesi nedeniyle açılışı İlerleme Raporu sonrasına bırakılan "bölgesel politika ve yapısal araçların koordinasyonu" başlığı, teknik açıdan olduğu kadar sembolik açıdan da önem taşıyor. Bazı AB ülkelerinden kaynaklanan siyasi engellemeler nedeniyle müzakere sürecinde 3 yıldır başlık açamayan Türkiye, 22 numaralı başlığın açılmasıyla yeni bir ivme yakalanmasını umuyor. Gerek AB Komisyonu gerekse Avrupa Parlamentosu'nun önde gelen bazı üyeleri, 23 numaralı "Yargı ve Temel Haklar" başlığı ile 24 numaralı "Adalet, Özgürlük ve Güvenlik" başlığının açılması çağrısını yoğun şekilde gündemde tutuyor.

MÜZAKERELER 2005'TE BAŞLADI

Bu çağrılara AB içinde "Türkiye dostu" olarak adlandırılan ülkeler kadar Almanya, Avusturya ve Hollanda gibi üyelik sürecinde sorun çıkarma potansiyeli yüksek olan ve zaman zaman bu potansiyeli kullanan ülkelerden de destek gelmeye başladı. AB'yle üyelik müzakerelerine 3 Ekim 2005'te başlayan Türkiye, 5 Kasım'da düzenlenecek HAK'la açtığı başlık sayısını 14'e yükseltecek.

Müzakereler ivme kazandı
AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle, Türkçe olarak yaptığı ve AB'nin resmi sitesine de Türkçe olarak konulan yazılı açıklamada, kararı memnuniyetle karşıladığını bildirdi. Füle, açıklamasında "Katılım müzakerelerinin, AB'nin taahhütleri ve yerleşmiş koşulluluk ilkesi çerçevesinde, yeniden ivme kazanması gereklidir. Başka fasılların da bunu takip etmesini umuyorum" dedi. Almanya'nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Michael Link ise Türkiye'nin birçok alanda ilerlediğini belirterek, "Katılım müzakerelerini şimdi canlandırmak için doğru sinyal olduğunu düşünüyoruz" dedi. Link, başlığa yeşil ışık yakılmasının Türk vatandaşlarına yönelik de bir sinyal olduğunu söyledi. Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn da, "Bu, AB ve Türkiye'nin ilişkileri daha da derinleştirmek istediğinin bir işareti" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üç yıl sonra ilk randevu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN