"Emek" protestosu davasında karar

Emek Sineması'nda yürütülen çalışmaları protesto eden 4 kişi hakkında "Görevi yaptırmamak için direnme" ile "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" suçlarından açılan davada, sanıkların beraatine karar verildi.

Giriş Tarihi: 24.10.2013 14:03 Güncelleme Tarihi: 24.10.2013 14:06
İstanbul 31. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, sanıklar Mehmet Berke Göl ve Hazar Berk Büyüktunca ile avukatları katıldı. Diğer sanıklar ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada son savunmaları sorulan sanıklar Göl ve Büyüktunca, haklarındaki suçlamaları kabul etmedi.

Sanıkların avukatları da duruşmada söz alarak, müvekkileri hakkında beraat kararı verilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, sanıklar Hazar Berk Büyüktunca, Özgür İpek, Mehmet Ferit Aka ve Mehmet Berke Göl hakkında ''Görevi Yaptırmamak için direnme'' suçunun yasal unsurlarının oluşmadığı, ''toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin'' anayasal bir hak olduğu, bu nedenle sanıkların suç işlemediği gerekçesiyle beraatlerine karar verdi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Gökalp Kökçü tarafından hazırlanan iddianamede, sanıkların Emek Sineması'nın bulunduğu sokağa girmek isteyen 250 kişilik grup içerisinde yer aldığı ve kolluk güçlerinin megafonla yaptığı "dağılın" uyarılarına uymadıkları belirtilmişti.

İddianamede sanıkların, ellerindeki soda şişelerini ve etraftaki saksıları kolluk güçlerine fırlatıkları aktarılarak şüphelilerin "görevi yaptırmamak için direnme" suçunu işlediklerinin sabit olduğu kaydedilmişti.

Sanıkların, kolluk güçlerince zor kullanılarak yakalandıkları ifade edilen iddianamenin ekinde, olay günü polis kamerasının çektiği görüntülere de
yer verilmişti. İddianamede, 4 sanığın "Görevi yaptırmamak için direnme" ve "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" suçundan 2 yıl 2 aydan 7'şer yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Emek" protestosu davasında karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN