'Geçmişin dersleriyle geleceği kuracağız'

Başbakan Erdoğan, Kosova'da Balkanlar'ın tarihine vurgu yaparak, "Geleceği, yaşanan acı hadiselerin bir daha yaşanmaması için ibretle inşa edeceğiz" dedi

Giriş Tarihi: 24.10.2013
Başbakan Erdoğan, Türk şirketi ve Fransız ortaklığı ile inşa edilen Terminali açılışında yaptığı konuşmada Balkanlar'daki barış ortamına ilişkin önemli mesajlar verdi. Erdoğan'ın konuşmasından önemli başlıklar şöyle:
EVİMİZDE HİSSEDİYORUZ: Kosova'ya her geldiğimizde kendimizi evimizde hissediyoruz. Daha da kalkındığını geleceğe daha umutla baktığını görüyor ve en az sizin kadar heyecan duyuyoruz. Türkiye Kosova'nın imarı ve kalkınması için her türlü desteği sağladı sağlayacaktır. Ortak bir tarihi kültürü paylaştığımız kardeş bir ülke. Halkı kardeşimiz olan halk. İstiklal marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy bu toprakların evladıdır. Sadece Mehmet Akif bile Türkiye ile Kosova'nın birbirine ne kadar yakın olduğunun en anlamlı ifadesidir.
KOSOVA'NIN İSTİKRARINI DESTEKLİYORUZ: Türkiye, Kosova'nın kalkınmasının yanı sıra özellikle güvenlik ve istikrarına da büyük önem veriyor. Balkanlar'da kalıcı barış ve istikrarın sağlanması bakımından, Kosova'nın uluslararası toplumun güvenli bir ortağı olarak, sağlam adımlarla Avrupa ve Avrupa Atlantik kurumları ile bütünleşme yolunda ilerleyeceğine inancım tamdır. Kosova ve Türkiye'nin kardeşlik ilişkilerini gelecekte NATO ve AB'nin üyesi olarak da geliştireceğine inanıyorum.
DİYALOG SÜRECİNE DESTEK: Kosova'yı tanıyan ülkelerin sayısı 105'e ulaştı. Kosova'nın halihazırda pek çok uluslararası ve bölgesel kuruluşa üye olması da memnuniyet verici haberdir. Bu çerçevede Kosova ile Sırbistan arasında sürdürülen Priştine-Belgrat diyalog sürecinin bölgede kalıcı barış ve istikrarın tesis edilmesine önemli katkıları olacağına inanıyorum.
ACILAR ÜZERİNE GELECEK İNŞA EDİLMEZ: Burada şu hususun altını özellikle çizmek istiyorum. Acılar üzerine sağlıklı bir gelecek inşa edilemez. Tarihin acı sayfaları canlı tutularak geleceğe yürünemez. Mehmet Akif'in Türkiye'de çok sık tekrarladığımız dizelerini hatırlatmak isterim: "Tarihi tekerrür diye tarif ediyorlar / hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi?" Yani tarihten ders ibret alırsanız bir daha tekrar etmez, ama siz bundan ibret almazsanız bir daha tekrar eder. Tarihten yaşanan acı hadiselerden ibret alacak ama geleceği bu acı hadiselerin bir daha yaşanmaması için ibretle inşa edeceğiz.

BALKANLAR'IN TARİHİNİ DEĞİŞTİRMELİYİZ


Balkanlar'ın adeta kısır döngü gibi tekrar eden tarihini hep birlikte yeniden inşa etmek zorundayız. Dedelerimizin, babalarımızın bizlerin çektiği acıları torunlarımızın çocuklarımızın bir daha çekmemesi için gerekli tedbirleri almak zorundayız. Birbirine bu kadar iç içe geçmiş Balkan coğrafyasında barış ve huzurun kalıcı olması en büyük arzumuzdur.

DÜNYANIN BARIŞ COĞRAFYASI

Türkiye olarak Balkan coğrafyasının tüm halklarına eşit mesafede duruyor, Balkanlar'ın barış ve istikrarını huzur ve kalkınmasını çok önemsiyoruz. Sağduyulu ve dirayetli liderler yönetiminde Balkanlar sadece bölgenin, Avrupa kıtasının değil tüm dünyanın barış ve kardeşlik coğrafyası olacaktır. Türkiye gelecekte de destek olmaya devam edecektir.

İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
'Geçmişin dersleriyle geleceği kuracağız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN