Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Irak'la buzlar eriyor

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun davetlisi olarak Türkiye'yi ziyaret eden Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Ankara temaslarına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le bir araya gelerek başladı.

Giriş Tarihi: 25.10.2013 11:07 Güncelleme Tarihi: 25.10.2013 12:49
Irak Dışişleri Bakanı Zebari ile beraberindeki heyeti kabul eden Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke arasında artmakta olan karşılıklı ziyaretlerden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, 'Türkiye ile Irak arasındaki güçlü işbirliğinden sadece iki ülke değil, tüm bölge faydalanacaktır' dedi.


GÜL: IRAK'TAKİ SALDIRILAR TÜRK HALKI İÇİN BÜYÜK ÜZÜNTÜ KAYNAĞI

Köşk'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül kabulde, "dost ve kardeş Irak'ın Dışişleri Bakanını kabul etmekten duyduğu memnuniyeti" dile getirdi. Türkiye'nin, Irak'ın siyasi istikrarı, toprak bütünlüğü ve güvenliğine verdiği önemi ve Türkiye'nin ayrım gözetmeksizin Irak halkının bütün kesimlerini kucakladığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, ikili ilişkilerin her düzeyde geliştirilmesi için ortak iradenin mevcut olduğuna dikkat çekti. Irak'ta yaşanan terör saldırılarının sadece Irak halkı için değil, Türk halkı için de büyük bir üzüntü kaynağı olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, Irak halkının çektiği acıların hafifletilmesi ve ülkede istikrarın tesis edilmesi için Iraklı siyasi liderlerin sürdürdükleri çabalara Türkiye'nin desteğinin süreceğini belirtti.


ZEBARİ: TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERE ÖNEM VERİYORUZ

Kabulde Irak Dışişleri Bakanı Zebari, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Huzai, Başbakanı Maliki ve Meclis Başkanı Nuceyfi'nin selamları ile Irak halkının iyi dileklerini getirdiğini ifade etti. Irak'ın yakın dostu olarak gördükleri Türkiye'yle ilişkilere önem verdiklerini belirten Zebari, son dönemde gerçekleştirilen karşılıklı üst düzey ziyaretlerin iki ülke arasındaki ilişkilere ihtiyaç duyulan ivmeyi kazandıracağına inandıklarını, Türkiye'ye yaptığı ziyaretin de bu konuda Irak'taki mevcut güçlü siyasi iradenin bir göstergesi olduğunu kaydetti

Irak Dışişleri Bakanı Zebari, bugün öğleden önce Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile başbaşa ve heyetler arası görüşme gerçekleştirecek. Konuk Dışişleri Bakanı ayrıca öğleden sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak'la buzlar eriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN