Hukukun erdemi adalet tecellisinde

Kayseri'de Adalet Sarayı açan Gül, "Bireylerin hak ve özgürlüklerinin teminat altında olmadığı bir hukuk düzeninde adaletten söz edilemez" dedi

Giriş Tarihi: 27.10.2013
, "Bireylerin hak ve özgürlüklerinin teminat altında olmadığı bir hukuk düzeninde adaletten söz edilemez. Esasen hukukun erdemi ancak adaletin tecellisine imkan veriyorsa ortaya çıkabilir. Yoksa kanun hukukun en baskıcı rejimlerinde bile vardır. Önemli olan adaletin gerçekten tecellisidir" dedi. Kayseri Adalet Sarayı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve diğer ilgililerin katıldığı törenle açıldı.

'ADALET ÖZEN İSTER'
Gül törende yaptığı konuşmada, adaletin fedakarlık, saygı, emek, çok büyük özen ve dikkat istediğini söyledi. Hukuk, siyaset, ekonominin ve uluslararası ilişkilerin ulaşmak istediği nihai noktanın adalett olduğuna, bu nedenle de adaletin devletler için demokratik bir sorumluluk olduğuna vurgu yapan Gül, şöyle konuştu: "Bireylerin hak ve özgürlüklerinin teminat altında olmadığı bir hukuk düzeninde adaletten söz edilemez. Esasen hukukun erdemi ancak adaletin tecellisine imkan veriyorsa ortaya çıkabilir. Yoksa kanun, hukukun en baskıcı rejimlerinde bile vardır. Öyle cumhuriyetler vardır ki öyle kanun devletleri vardır ki bireysel temel hak ve özgürlükler hiçbir zaman vatandaşları tarafından özgürce kullanılamaz. Dolayısıyla önemli olan adaletin gerçekten tecellisidir." Gül Melikşah Üniversitesi'nin açılışında ise "İnsan gücü sadece nüfusun büyüklüğü ile ifade edilemez. Bugün 80 milyona yaklaşan bir nüfusumuz var, muhakkak ki bu güçtür, ama 80 milyon nitelikliyse eğer çok büyük güçtür. Nitelikli değilse vasıfsızsa o zaman da yüktür"dedi.

ÜSTÜN ZEKALI ÇOCUKLARI DİNLEDİ
Cumhurbaşkanı Gül, Kayseri'deki ikinci gününde, Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı ziyaret etti. Kendisini bekleyenlerle selamlaşan Gül, üstün zekâlı iki kardeşiyle birlikte geliştirdiği bir projeyi anlatan bir erkek çocuğunu dinledi. Küçük çocuk Gül'e, daha önce yaptıkları bir görüşmenin fotoğrafını da hediye etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'nin kent projeleriyle ilgili sunumu da izleyen Gül, TOBB ile Abdullah Gül Üniversitesi'ni (AGÜ) Destekleme Vakfı arasında anaokulu, ilkokul, ortaokul ve fen lisesi yapımına ilişkin protokolün imza törenine katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hukukun erdemi adalet tecellisinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN