Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hizbullah'ın villası devletin malı oldu

Yargıtay, Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu'nun öldürüldüğü villaya el koydu. Halen yakalanamayan Hacı İnan ve 7 Hizbullah örgüt üyesine verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını da onadı

Giriş Tarihi: 29.10.2013
Yasadışı Hizbullah terör örgütünün lideri Hüseyin Velioğlu'ndan sonraki ikinci ismi ve askeri kanat sorumlusu olduğu iddia edilen Hacı İnan ile Emin Ekici, Abdulsettar Yıldızbakan, Burhan Ekineker, İlyas Kutulman, İbrahim Evliyaoğlu, Mehmet Bayram Eren ve Sabahattin Alkan hakkında verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nce onandı. İstanbul 13 Ağır Ceza Mahkemesi, 12 yıl süren yargılama sonucunda, sanıkları aralarında İslamcı feminist yazar Gonca Kuriş, Zehra Vakfı Başkanı işadamı İzzettin Yıldırım'ın da bulunduğu 29 kişinin kaçırılarak öldürmesi eyleminden sorumlu tutarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nı ortadan kaldırmaya teşebbüs, katıldıkları eylemlerin nitelik ve yoğunluğu, adam öldürme eylemlerinin telafi edilemez ağır sonucu dikkate alınarak, ağırlaştırılmış müebbet hapis vermiş, cezalarını ölünceye kadar çekmelerini kararlaştırmıştı. Sanıklar, tutuklu yargılama süresini belirleyen CMK 102. maddesi gereğine azami süre olan 10 yılı doldurdukları için 4 Ocak 2011'de tahliye edilmişti. Mahkeme kararının açıklandığı 16 Şubat 2012'de ise tüm sanıklar hakkında tutuklanmak üzere yakalama kararı çıkarılmıştı. Mahkeme dosyayı Yargıtay'a gönderirken sanıklar halen yakalanamadı.

13 CEZA, 11 ZAMAN AŞIMI

Dosyayı inceleyen Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Velioğlu'nun öldürüldüğü operasyonun düzenlendiği Beykoz Kavacık'taki villanın, örgütün parasıyla alındığı ve suç örgütüne tahsis edilerek suçun işlenmesinde kullanıldığı gerekçesiyle verilen el koyma kararının da onanmasını kararlaştırdı. Yargıtay, 8 kişi hakkındaki ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını, 5 kişi hakkında yasadışı silahlı terör örgüt üyesi olmak suçundan verilen 7 yıl 6'şar ay hapis cezalarının onanmasına, 11 kişi hakkında aynı suçtan verilen 6 yıl 3 ay hapis cezasının ise zaman aşımından düşürülmesine karar verdi.

İKİ AYRI EVDE 18 CESET BULUNDU
Hizbullah lideri Velioğlu, Beykoz'daki villaya 17 Ocak 2000'de düzenlenen operasyonda öldürülmüştü. Üsküdar'da bir gecekondunun çevresinde 19 Ocak 2000'de yapılan kazı çalışmalarında 10, Kartal'da bir villa bahçesinden de ise 8 ceset çıkarılmıştı. Kurbanların "domuz bağı" yöntemiyle bağlanıp, boğularak öldürüldükleri belirlenmişti. Velioğlu'nun ölümü ve örgüt yöneticilerinden Edip Gümüş ile Cemal Tutar'ın yakalanması sonrası, Hacı İnan'ın yeniden yapılanma çabasına girmesinin ardından operasyon yapılmıştı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hizbullah'ın villası devletin malı oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN