Türkiye'nin en iyi haber sitesi

M.Ö. M.S. İstanbul

Giriş Tarihi: 30.10.2013

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, "Artık İstanbul Marmaray'dan önce (M.Ö.) Marmaray'dan sonra (M.S.) diye anılıyor" dedi. Japonya Başbakanı Abe ise "Türkiye ve Japonya, Asya'yı uçuran iki kanattır" diye konuştu

Marmaray'ın açılışı nedeniyle Üsküdar'da düzenlenen törende Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım "Tarihi güne hoş geldiniz" diyerek başladığı konuşmasında Cumhuriyetin 90. yılına asrın projesi Marmaray'ı hediye ettiklerinin altını çizdi.Yıldırım, "Marmaray Türk milletinin hayallerinin yüzyıl da geçse gerçekleştiğinin ispatıdır" dedi. Projenin her kademesinde yer alan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a şükranlarını sunan Yıldırım, "Boğaz'ın zor şartlarında, balık göç yollarında hatta İstanbul'un bilinen tarihini de değiştiren büyük bir projedir. Artık İstanbul Marmaray'dan önce Marmaray'dan sonra diyerek anılmaya başlıyor. Marmaray İstanbul'un bilinen tarihini 6 binden 8 bin 500 yıla çıkarıyor. İstanbul'un tarihini Marmaray ile yeniden yazıyoruz" dedi. TBMM Başkanı Cemil Çiçek ise "Dünü hatırlamayanlar, dünün sıkıntılarını unutanlar bugünün kıymetini bilemez. Daha dün yatırım yapamayan, maaşı ödeyemeyen, borç bulamayan, iki yakası bir araya gelemeyen bir Türkiye'den, iki kıtanın yakasını bir araya getiren güne ulaştıysak gerçekten Cenab-ı Hakk'a şükretmeliyiz" dedi. "Yıkılacak duvarın altına hiçbir akıllı adam oturamaz" diyen Çiçek, "Dostlarımız bize güveniyorsa, kredi veriyorsa; bu ülkeye yatırım yapıyorsa, ortaklık kurabiliyorsak bu ülkenin geleceği aydınlıktır, bu ülkede istikrar, huzur ve gelecek var demektir" diye konuştu. Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş ise "Marmaray Türkiye'nin tarihine vurduğu bir mühürdür" dedi.

MARMARAY DUAYLA AÇILDI
Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan, konuk devlet adamları ve protokol üyeleri kurdele kesimi için sahneye çıktı. Gül kurdele keserken, konuk devlet adamlarını "all together" (hep birlikte) diyerek davet etti. Kurdele kesimi sırasında Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez dua ettirdi.

GÜL VATMAN KOLTUĞUNDA
Açılış töreninde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Marmaray'ı anlatan sinevizyon gösterisi yapıldı. Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Çiçek, Başbakan Erdoğan ve yabancı konuklara Sultan II. Abdülhamit'in 1881'de hazırlattığı ilk Marmaray projesinin eskizlerinin işlendiği tabloyu hediye etti. Gül ve Erdoğan konuşmak için kürsüye yürüdüğünde, "Üsküdar'a gider iken" şarkısı çaldı. Gül ve Erdoğan konuşurken denizde bulunan Kıyı Emniyeti'ne ait gemiler de korna çalarak gösteri yaptı. Dedeleri Kurtuluş Savaşı gazisi olan bir grup, gazi kıyafetleriyle tören alanına geldi. Gül ve Erdoğan ile yabancı konukları daha sonra yürüyen merdivenden istasyona indi. Trene binen liderler Üsküdar'dan Yenikapı'ya ilk seferi yaptı. Cumhurbaşkanı Gül vatman koltuğuna oturdu. Başbakan Erdoğan, Çiçek, Yıldırım ve Japonya Başbakanı Abe ile Somali Cumhurbaşkanı Mahmud hemen yanı başında durdu.

Abdullah Gül: En uzak noktaları bir tünelle birleştirdik
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: "Büyük projeler önce hayal edilir, sonra ideal haline gelir, sonra da iş bilen kararlı vizyon sahibi insanlar bunu gerçekleştirirler. Büyük bir mühendislik harikası. Bu istikrar ve huzur sürdükçe millete yenileri sunulacaktır. Hükümet çok anlamlı bir günde bu hediyeyi Türkiye'ye verdi. Sadece Asya ve Avrupa'nın en yakın uçlarını değil, aynı zamanda Asya ile Avrupa'nın en uzak noktalarını da bu tünelle birleştiriyoruz. Pekin ile Londra'nın arasını bağlayan bir tünel olmuş bu. Değerli kardeşim Başbakan Erdoğan büyük bir azim ve kararlılıkla projeyi takip etti."

Şinzo Abe: Asya kıtasını uçuran iki kanadız
Japonya Başbakanı Şinzo Abe: "Haritalara işlenecek ve nesiller boyunca tarihe kalacak bir projenin ortağı olarak Japonya'yı ve Japon firmalarını seçmiş olduğu için Türkiye'ye bir kez daha teşekkür ediyorum. Haydi şimdi de Tokyo'dan kalkıp İstanbul'u geçerek Londra'ya kadar ulaşan bir hızlı tren yolunun hayalini beraber kuralım. Türkiye ve Japonya, geniş Asya kıtasını doğu ve batı uçlarından destekleyen iki kanattır. İstanbul'a ayak bastığımda aklımdan bu düşünceler geçti. Türkiye ve Japonya, Asya'yı uçuran iki kanattır."

Türkiye liderlik rolünü gösterdi
Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ise yaptığı konuşmada Türkiye'nin ülkesine yaptığı yardımlar için teşekkür ederek, "Marmaray Projesi, Türkiye'nin 21. yüzyılda oynadığı önemli liderlik rolünün bir göstergesi olarak kendisini gösteriyor ve dünya arenasında da Türkiye önemli liderlik rolünü oynuyor. Bir kez daha liderliği için hem Türkiye'ye hem de Türk halkına çok teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.

Bu proje tarihi bir başarıdır
Bakan Yıldırım'ın ardından konuşan Romanya Başbakanı Victor Ponta, Avrupa ve Asya'nın bu kez demiryolu ile birleştiğine dikkat çekerek, "Bu gerçekten de tarihi bir başarıdır. Muazzam bir proje muazzam halklarla ve muazzam liderlerle gerçekleştirilir. Herhalde bütün Avrupalı başbakanlar böyle muhteşem bir projenin başında olmayı çok isterdi. Sizin sayenizde bu yeni dünyada bu iki kıta birleşiyor" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
M.Ö. M.S. İstanbul
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN