Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Protokol tribünü bir ilki yaşadı

Geçtiğimiz yıl Hayrünnisa Gül'ün ilk kez katıldığı AKM'deki 29 Ekim kutlamaları yine bir ilke sahne oldu. Bu yıl ilk kez devletin zirvesi törenleri eşleriyle izledi

Giriş Tarihi: 30.10.2013
Cumhuriyet'in 90'ıncı yılı Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen görkemli törenlerle kutlandı. Kutlamalar sırasında dikkat çeken detay ise devletin zirvesinin törenlere ilk kez eşleriyle birlikte katılması oldu. Ankara'da ilk tören Anıtkabir'de düzenlendi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı: "Önderliğinizde kurtuluş destanını yazan milletimiz, Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarma hedefi doğrultusunda sarsılmaz bir irade ve kararlılıkla ilerlemektedir. Bir asra yaklaşan Cumhuriyetimizin kazanımları sayesinde bugün Türkiye'nin her alanda yükselen bir ülke ve küresel bir cazibe merkezi haline gelmesinin gururunu yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin görkemli başarılarıyla övünüyor, emanetinize kararlılıkla sahip çıkıyor, kazanımlarımızı yeni hamlelerle daha da yukarılara taşımak için azimle ve inançla çalışıyoruz." Atatürk Kültür Merkezi'ndeki hipodromda düzenlenen törenlere ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül eşi Hayrünnisa Gül ile, TBMM Başkanı Cemil Çiçek eşi Gülten Çiçek ile, Başbakan Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel de eşi Kamuran Özel ile birlikte katıldı. Kılıçdaroğlu törene eşsiz katılırken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise törenlerde yer almadı. Geçtiğimiz yıl 29 Ekim kutlamalarına sadece Cumhurbaşkanı Gül eşli olarak katılmıştı. Kutlamalar, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün üstü açık klasik araçla tören birliklerini denetlemesiyle başladı. Atatürk Kültür Merkezi'nde renkli görüntülere sahne olan törenlerde şiirler okundu, halk oyunları sahnelendi ve mehteran takımı marşlar eşliğinde geçit törenine katıldı. 12 adet F-16 uçağı da tören alanının üzerinden uçuş yaparken, akrobasi timi Türk yıldızları bu yıl törenlere katılmadı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ayakta izlediği geçit töreninde Türkiye'de üretilen zırhlı muharebe araçları da sergilendi.

TOKALAŞMADILAR
Başbakan Tayyip Erdoğan ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu arasında Ankara'daki kutlamalarda soğuk rüzgârlar esti. Atatürk Kültür Merkezi'ndeki törenlerde Başbakan ile Kılıçdaroğlu selamlaşmadı. İki lider tören sonunda da birbiriyle tokalaşmaktan kaçındı. Erdoğan ve Kılıçdaroğlu arasında Çankaya Köşkü'nde gerçekleşen törende de diyalog yaşanmadı. Cumhurbaşkanı Gül'ün tebrikleri kabul ettiği törende Ergenekon davasından tahliye edilen CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal da, Gül'e tebriklerini iletmek üzere protokoldeki yerini aldı. Haberal, ilk defa Çankaya Köşkü'ne çıkarak milletvekili sıfatıyla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e tebriklerini iletti. Anıtkabir ve Atatürk Kültür Merkezi'ndeki törenlere katılmayan BDP, Çankaya'daki kabulde de yer almadı. Tebriklerin ardından basın mensuplarının 63'üncü yaş gününü kutlaması ve resepsiyon sonrasında kutlama yapıp yapmayacağını sorması üzerine Cumhurbaşkanı Gül, "Kutlamayı hep beraber yapıyoruz, aynı zamanda. Biliyorsunuz yaş günümü saklayamıyorum. Bir kez daha herkesin bayramını tebrik ediyorum" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Protokol tribünü bir ilki yaşadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN