Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'li vekilden 'Atatürk'lü tepki

Giriş Tarihi: 31.10.2013 17:51 Güncelleme Tarihi: 31.10.2013 17:52

CHP'li Dilek Akagün Yılmaz üzerinde Türk Bayrağı ve Atatürk resmi olan tişörtle Genel Kurul'a geldi.

TBMM Genel Kurulu'na başörtüsüyle giren milletvekillerini, ceketini çıkararak ve üzerinde Atatürk ile Türk bayrağı olan tişörtüyle protesto eden CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, "Bu Meclis'te laikliğin ortadan kaldırılmasına, dini simgelerin istismar edilmesine yönelik bir çaba varsa, cumhuriyet kadınları olarak; demokrasiye, laikliğe inanan bir milletvekili olarak, Atatürk ve Türk bayrağıyla onlara cevap vermek istedim" dedi.

Yılmaz, TBMM Genel Kurulu'ndaki tepkisinin ardından soruları yanıtladı.

TBMM'nin, laik, demokratik, çağdaş cumhuriyeti kurduğunu dile getiren Yılmaz, "Bu Meclis'te laikliğin ortadan kaldırılmasına, dini simgelerin istismar edilmesine yönelik bir çaba varsa, cumhuriyet kadınları olarak, demokrasiye, laikliğe inanan bir milletvekili olarak, Atatürk ve Türk bayrağıyla onlara cevap vermek istedim. Daha düne kadar, yasama, yargı, yürütme organlarında, kamu otoritesinin temsil edildiği ortamda herhangi şekilde dini simgelerin kullanılması doğru olmaz derlerken, Bülent Arınç, Nurettin Canikli söylerken, şimdi seçim yatırımı amacıyla bu şekilde Türkiye Cumhuriyeti'nin doğrudan doğruya laiklik ilkesine meydan okuyan, böyle bir simge yaklaşımı kabul etmem mümkün değil" diye konuştu.

Yılmaz, AK Parti'nin, laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğuna dair Anayasa Mahkemesi kararını herkesin bildiğini savunarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Anayasa Mahkemesi'ni dizayn ettikleri için, artık korkusuzca hem laik, çağdaş, demokratik cumhuriyeti hem de üniter, ulus devleti yıkmaya and içmişlerdir. Bu nedenle biz hem laik, demokratik cumhuriyetimizi, hem de üniter, ulus devletimizi korumaya and içmiş milletvekilleri olarak, kendilerine hem Atatürk hem de Türk bayrağıyla bir tepki vermek istedim. Bu Cumhuriyeti yıktırmayacağız, yıkamayacaklar."

Tepkisinin bugünlük mü olduğu sorusu üzerine Yılmaz, "Onu arkadaşlarla görüşeceğiz, bir karar vereceğiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'li vekilden 'Atatürk'lü tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN