Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devletin yaşam hakkı ihlaline ilk tazminat

Anayasa Mahkemesi, Van'da yıkılan Bayram Otel'de yaşamını yitiren kişinin ailesine 20 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi. Mahkeme, "Devlet vatandaşı koruyamadı" dedi

Giriş Tarihi: 31.10.2013
Anayasa Mahkemesi, Van depreminde Bayram Otel'in yıkılması sonucu yaşamını yitiren Selman Kerimoğlu'nun ailesinin yaptığı bireysel başvuruda "Bayram Otel'de devlet vatandaşı korumadı" diyerek devleti 20 bin TL manevi tazminata mahkûm etti. Yıkılan otelde yaşamını yitiren 24 kişiden biri olan Selman Kerimoğlu'nun eşi ve 3 çocuğu, önce Van Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Aile, otel sahibinin yanı sıra, dönemin Van Valisi Münir Karaloğlu ile Afet ve Acil İşler Daire Başkanlığı (AFAD) yöneticileri hakkında da dava açılmasını istedi. Otel sahibi hakkında dava açan Van Başsavcılığı, "Vali ve AFAD görevlileri hakkında soruşturma yapma yetkisi Yargıtay Başsavcılığı'nındır" dedi. Yargıtay Başsavcılığı da vali ve yetkililer hakkında soraşturmaya gerek olmadığına kararı verdi. Ailenin başvurduğu Danıştay ise "Yargıtay Başsavcılığı'nın soruşturma yapmama kararlarına karşı itiraz mercisi yoktur" görüşüyle dosyayı reddetti. Kerimoğlu ailesi bu kez bireysel başvuru kapsamında Anayasa Mahkemesi'ne gitti.

VALİYE SORUŞTURMA

Anayasa Mahkemesi başvuruyu kabul ederken Kerimoğlu'nun ailesinin Yargıtay Başsavcılığı'na yaptığı başvurunun reddedilmesi karşısında etkin bir soruşturma yolu olmadığını eleştirerek Vali ve AFAD yöneticileri hakkında soruşturma başlatılması gerektiğine karar verdi. Selman Kerimoğlu'nun Van'daki ikinci depremde yıkılan otel enkazı altında kaldığını hatırlatan Anayasa Mahkemesi, Van Valiliği'nin ikinci bir deprem yaşanabileceğini göz önünde bulundurması ve bu kapsamda Bayram Otel'i kontrol etmiş olması gerektiğini kaydetti. Mahkeme, Bayram Otel'de gerekli kontroller yapılmadan konaklamaya izin verilmiş olması ve olayın soruşturma yollarının yasal olarak kapalı bulunması nedeniyle devletin, Anayasa'nın 17'nci maddesinde düzenlenen yaşam hakkını ihlal ettiğine karar verdi. Kerimoğlu ailesinin açtığı maddi - manevi tazminat davalarının devam etmesi gerektiğinin altını çizen Yüksek Mahkeme, devlet yaşam hakkını ihlal ettiği için 20 bin TL tazminata hükmetti. Selman Kerimoğlu'nun eşi Serpil Kerimoğlu ve çocukları Sinem, Önder Can ve Yiğit Ögeday Kerimoğlu'na toplam 20 bin TL tazminat ödenecek. Anayasa Mahkemesi bu kararıyla ilk kez yaşam hakkı ihlali nedeniyle tazminata hükmetmiş oldu. Mahkeme, Kerimoğlu'nun yakınlarının açtığı maddi ve manevi tazminat davalarının bu tazminat ile ilgisinin bulunmadığını, o davaların ayrıca sonuçları olacağını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devletin yaşam hakkı ihlaline ilk tazminat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN