Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüzde 72 destek var

MAK Danışmanlık'ın Türkiye genelinde yaptığı ankete göre halkın yüzde 72'si olmasını destekliyor. Başörtülü memura verilen destek ise yüzde 74

Siyaset tartışmasına kilitlenirken MAK Danışmanlık tarafından yapılan anket halkın yüzde 72'sinin başörtülü milletvekilini desteklediğini ortaya koydu. MAK Danışmanlık'ın Türkiye genelinde 21 bin 600 kişiyle yaptığı ankette, deneklere kamuda ve TBMM'de başörtüsü serbestliğine ilişkin görüşleri soruldu. 'TBMM'de başörtülü milletvekili olmalı mıdır?' sorusuna ankete katılanların yüzde 72'si 'evet', yüzde 19 'hayır' cevabı verdi. Yüzde 9'luk bir kesim kararsız olduğunu ifade etti. 'Demokratikleşme paketiyle kamu kurumlarında kamu kurumlarında başörtüsünün serbest olmasını olumlu buluyor musunuz?" sorusuna ise ankete katılanların yüzde 74'ü 'evet', yüzde 16'sı 'hayır' yanıtını verdi. Yüzde 10'luk kesim bu konuda kararsız olduğunu belirtti. Ankette "Hükümetin özel dershaneleri kapatma kararını nasıl yorumluyorsunuz?" sorusuna yüzde 22 "Kesinlikle yanlış buluyorum, kapatılmamalıdır" yanıtını verdi. Yüzde 48'lik kesimden ise "Bir program dahilinde (zamanla, eğitimde bir boşluk oluşmadan gerekli düzenlemeler yapılarak) kapatılabilir" görüşü geldi. Ankete katılanların yüzde 21'i 'kapatılmalıdır' derken, yüzde 9'u kararsız olduğunu dile getirdi.

YEREL SEÇİMLER

Anket, halkın öncelikli gündem maddesinin ise yerel seçimler olduğunu gösterdi. Öncelikli gündemi sorulanların yüzde 24'ü yerel seçimler yanıtını verirken yüzde 22'lik bölüm Suriye-Mısır (dış politika), yüzde 20'si ise hayat pahalılığı ve işsizlik yanıtını verdi. Ankette halkın öncelikli gündem maddeleri arasında barış süreci yüzde 14 ile dördüncü sırada, trafik kazaları da yüzde 12 ile beşinci sırada geldi. Seçim barajına yönelik bir soruya cevap verenlerin yüzde 37'si 'seçim sistemleri arasındaki farkı anlayamadım' derken, yüzde 31'i mevcut sistemle devam etmek gerektiğini, yüzde 17'si daraltılmış bölge, yüzde 13'ü dar bölge seçim sisteminin uygun olacağını kaydetti. Ankete katılanlara "bu pazar genel seçim olsa kime oy verirsiniz" sorusu da yöneltildi. AK Parti'nin oyu yüzde 52.3, CHP'nini yüzde 23.4, MHP'nin yüzde 12.4, BDP'nin 6.5, SP'nin yüzde 2.1, BBP'nin yüzde 1.4, diğerleri ise yüzde 1.9 çıktı.

TOP AKŞENER'DE
AK Partili milletvekillerinin bugünkü Meclis çalışmalarına başörtüsü ile katılma kararına AK Parti, MHP ve BDP destek verirken CHP bölündü. AK Parti de bir kısım CHP'li vekilin tepkisine karşı topu bugün Meclis'i yönetecek olan MHP'li Meral Akşener'e attı. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, "Vekillere, bize saldırı olursa püskürtürüz. Ama tepki gösteren milletvekillerine susturacak olan Meral Akşener'dir" dedi. Ayrıca AK Partili vekiller tek tek aranarak 'Saat 14.00'te Genel Kurul'da olun' çağrısı yapıldı. Bu arada hacdan dönen Meral Akşener'i milletvekilleri tebrik etti.

AK PARTİ'DEN CHP'YE TEPKİ YAĞDI


ÇELİK: EDEP YAHU
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Başbakan Erdoğan'ı hedef alan sözleri ile ilgili "Bu nasıl bir ahlak anlayışı. Edep yahu" diyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, başörtüsü tartışması ile ilgili "1999'da 'dışarı, dışarı' diye bağıran DSP'lileri hatırlıyorsunuz. Merhum Ecevit kendisinin ve partisinin intiharını ilan etmiştir. CHP'nin bundan da ders çıkarması gerekiyor" dedi.

BOZDAĞ: ÇOK ALÇAK
"Trakya Romanlarıyla Buluşma" programına katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Kimse başörtülü milletvekilinin vekillik yapmasına engel olamaz" dedi. Bozdağ, Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan hakkındaki sözleri için de "Cümleyi duyunca kanım dondu. Seviye çok alçak. Alçaklıktan da öte çok çukur bir düzeyde. Buna cevap vermeyi de kendi ahlak ve kişiliğime yediremiyorum. Başbakana iftira etmiştir. Kınıyorum" diye konuştu.

ARINÇ: KÜFÜR ÇIKIYOR
Türk Tarih Kurumu'nun "Şeref Üyeliği Cübbe Töreni"ne katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan hakkında 'kadınları dikizliyor' sözüyle ilgili "Ağzını açtığı zaman küfürler çıkıyor. Biber sürülse caizdir" dedi. Arınç, başörtüsü tartışmasıyla ilgili de Arınç, "Bu tartışmayı yapanların hepsi millet nazarında da kaybetti" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzde 72 destek var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN