Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi genel kurul

Giriş Tarihi: 1.11.2013

Meclis'te dün başörtülü milletvekillerinin de yerini aldığı yeni bir döneme girildi. CHP aldığı karar doğrultusunda eylem yapmadı. Meclis Başkanı Cemil Çiçek, vekillere, gösterdikleri demokratik olgunluktan dolayı teşekkür etti

Meclis dün tarihi bir gün yaşadı. 14 yıl önce Bülent Ecevit başbakanlığı döneminde Meclis'te yaşanan başörtülü vekil krizinde dün kritik bir kavşak dönüldü. Merve Kavakçı'nın başörtülü olduğu için Genel Kurul'dan atıldığı Meclis tablosundan başörtülü milletvekillerinin Meclis'te yerini aldığı yeni bir döneme girildi. Yüksek gerilim beklentileri altında toplanan ve AK Parti'nin Konya milletvekili Gülay Samancı, Kahramanmaraş milletvekili Sevde Bayazıt Kaçar, Denizli milletvekili Nurcan Dalbudak ve Mardin milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey'in başörtülü geldiği Genel Kurul'da olağan bir gün yaşandı. MHP ve BDP'nin destek verdiği konusunda CHP herhangi bir eylem yapmadı. AK Parti Grup Yönetim Kurulu dün sabah saatlerinde toplanıp günün değerlendirmesini yapıp, strateji belirledi. "4 milletvekili arkadaşımız daha önce Genel Kurul'a nasıl geliyorsa aynı şekilde gelsin, bugüne kadar genellikle nerede oturuyorsa orada otursunlar. Arkadaşlarımız Genel Kurul'a gelirse kimse alkışlamasın, olağanüstü bir durum varmış gibi davranmasın" kararı alındı. Başörtülü milletvekilleri Genel Kurul salonuna AK Parti milletvekilleriyle birlikte geldi. Meclis'e ilk gelen, Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak oldu. Dalbudak önce Sanayi Komisyonu Başkanı Nihat Zeybekçi'nin Denizli Valisi Abdülkadir Demir başkanlığındaki heyeti kabulüne katıldı. Saat 13.45'te önce Gönül Şahkulubey Genel Kurul'a girdi ardından da diğer milletvekilleri oturuma katıldı. Tarihi oturumda Genel Kurul'da, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Bekir Bozdağ ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, AB Bakanı Egemen Bağış, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de hazır bulundu. Başörtülü vekiller genel kurula girerken CHP'lilerin tepkisiz kaldığı görüldü. Oturumda CHP'li Muharrem İnce usul tartışması istedi. TBMM Başkanvekili Meral Akşener, tartışma yaşanmaması için oturuma 15 dakika ara vererek tüm grup başkanvekillerini odasına çağırdı. Verilen aranın ardından Meclis'teki partilerin temsilcileri ve milletvekilleri söz alarak Meclis'te başörtüsüne ilişkin görüşlerini paylaştı.

SEVDE BAYAZIT KAÇAR
Meclis'e başörtüsüyle gelen 4 vekilden Bayazıt tarihi günü şöyle değerlendirdi: Çok mutluyum. Türkiye çok iyi bir noktaya geldi. Herkes birbirini saygı içinde dinledi ve konu kapandı."

GÖNÜL BEKİN ŞAHKULUBEY
"Ülkemizin özlenen bir günüydü. Demokrasi çıtamızın yükselmiş olması hepimizi gururlandırdı. Bütün grupların saygılı davranması bizi sevindirdi."

NURCAN DALBUDAK
"Genel Kurul'da kavga olmayışı insanların birbirine saygı göstermesi bunların hepsi çok güzel bir tablo, beklenen Türkiye tablosu.Pantolon yasağının kaldırılmasına da destek veririz."

GÜLAY SAMANCI
"Gayet olumlu tepkiler aldık. Herkes düşüncelerini ifade etti. Meclis'e yakışır duruş sergiledi. Gelirken hiçbir tereddüdüm olmadı. Türkiye bugün demokrasi konusunda farklı noktada."

ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi genel kurul
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN