Devlet değil insan merkezli anayasa

Anayasada üzerinde uzlaşılan 60 maddenin kaderi bu hafta AK Parti CHP buluşmasında belli olacak. Uzlaşı sağlanırsa devlet tanımı değil, "İnsan onur ve hassasiyeti dokunulmazdır" maddesi giriş olacak

Giriş Tarihi: 4.11.2013
AK Parti ile CHP, perşembe günü bir araya gelecek ve Anayasa değişikliğinin kaderi belli olacak. CHP, "tamam" derse, anayasa değişecek, yenilenen anayasa "insan" ile başlayacak. Devlet tanımı değil, "İnsan onur ve hassasiyeti dokunulmazdır" maddesi giriş olacak. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yazımı süren yeni anayasada uzlaşılan maddelerle ilgili geçtiğimiz haftalarda muhalefete yaptığı "Gelin 60 maddeyi geçirelim" çağrısı Perşembe günü yanıtını bulacak. CHP ile kamuoyundan gizli bir görüşme gerçekleştiren AK Parti kurmaylarının CHP'nin son kararını Perşembe günü saat 12.00'de yapacakları görüşmede alacakları öğrenildi. Bu gelişmeyi AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Kızılcahamam kampında anlatırken, CHP'nin olumlu görüş vermesinin ardından Türkiye insan hak ve hürriyetleri temelinde 60 maddelik değişiklik için adım atılacak.

ŞAHİN: ÖNEMLİ MADDELER
AK Parti Kızılcahamam Kampı'nda anayasa çalışmaları ile ilgili bilgi veren Mehmet Ali Şahin, kamuoyuna yansıyanın aksine anlaşılan 60 maddenin çok önemli maddeler olduğu ve bunların 44 tanesinin insan hak ve özgürlükleri ile ilgili olduğunu söyledi. Şahin, "4 parti yeni anayasa devletin şekli ile değil, insan ile başlasın dedik ve anlaştık" ifadelerini kullanırken, yapılacak değişikliğe verdiği önemi vurguladı. CHP evet derse mini paketin getireceği bazı değişiklikler şöyle:
"İnsan onur ve hassasiyeti dokunulmazdır" denilecek.
Anayasa, "devlet" ile değil "insan" ile başlayacak.
"Kanun önünde eşitlik" ifadesi "hukuk önünde eşitlik" olarak değişecek. Türkiye, kanun değil hukuk devleti olacak.
"İnsan bedeni metalaştırılamaz" maddesi ilk defa yer alacak.
Organ bağışı kolaylaştırılacak.
İlk defa çocuk hakları anayasaya girecek.
İşkence, insanlık dışı, aşağılayıcı muamele anayasal olarak yasaklanacak.
Hak ve hürriyetler kısmına "Hürriyetler esas, kısıtlama istisnaidir" ifadesi eklenecek, tereddüt halinde karar hürriyetten yana olacak.
Gözaltına alınan kişi 24 saat içinde hâkim önüne çıkarılmak zorunda olacak. Bu süre toplu suçlarda 96 saat olacak.
Mevcut anayasada ilk 3 maddeye aykırı kullanılamaz şartı bulunan, bilim ve sanat hürriyeti koşulsuz güvence altına alınacak.
Asgari ücret vergi dışı kalacak.
Tutuklanma zorlaşacak, açık delil ve somut kanıt zorunlu olacak.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlet değil insan merkezli anayasa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN