Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan'dan AB'ye vize tepkisi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Latin Amerika ülkelerinin AB ile yakın uzak hiçbir ilgisi, alakası yok ama buna rağmen onlara vize muafiyeti, Türkiye müzakereci ülke ama Türkiye'ye hala vize. Bu bizi üzüyor" dedi.

Giriş Tarihi: 6.11.2013 16:54
Türkiye-Finlandiya İş Forumu'nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin AB ile tam üyelik müzakerelerini sürdürdüğünü hatırlattı. AB ile alakası olmayan birçok ülkeye vize muafiyeti tanıyan AB'yi eleştiren Erdoğan, Türklere hâlâ vize uygulanmasının kendilerini üzdüğünü dile getirdi.

Milyonlarca Türkün zaten Avrupa'da yaşadığını vurgulayan Erdoğan, "Biz kaynaşmışız, zaten burada varız." dedi. Türkiye'nin 50 yıldır AB kapısında bekletildiğini dile getiren Erdoğan, "Ekonomik olarak, temel hak ve özgürlükler olarak AB üyesi bazı ülkelerden Türkiye'nin çok daha ileri olduğunu, AB müktesebatına çok daha uygun olduğunu göreceksiniz." diye konuştu. Erdoğan, AB sürecinde verdiği destek dolayısıyla Finlandiya'ya teşekkür etti.

Finlandiya'ya 196 işadamıyla geldiklerini ifade eden Erdoğan, bu işadamlarının şirketlerinin yıllık 100 milyar dolar ciro yaptığını 300 bin kişi istihdam ettiğini belirtti. Geçtiğimiz yıl Türkiye'yi 200 bin Finlandiyalının ziyaret ettiğini belirten Erdoğan, halklar arasındaki kaynaşmayı getirmesi bakımından bunun çok önemli olduğunu dile getirdi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin geçtiğimiz yıl 1,6 milyar dolardan 1,4 milyar dolara düştüğünü belirten Erdoğan, bu miktarın yukarılara çekilmesi için imkanların mevcut olduğunu dile getirdi.

Bu arada Başbakan Erdoğan'ın konuşması sırasında bağıran bir kadın ise salondan çıkarıldı. Bu sırada salondakiler alkışlarla Erdoğan'a destek verdi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'dan AB'ye vize tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN